Zirveyi Bulan Pi Cycle Top’ın Mucidinden Bitcoin Uyarısı! “Şimdilik Düşüyoruz”

Zirveyi Bulan Pi Cycle Top’ın Mucidinden Bitcoin Uyarısı! “Şimdilik Düşüyoruz”

Bitcoin
Haziran 5, 2021 tarafından kointas
10
Bitcoin’de 2013, 2014, 2017 ve 2021’de tepeyi bulan Pi Cycle Top indikatörünün mucidi Philip Swift son Bitcoin yorumuyla Bitcoin’de daha derin bir düşüş beklediğini ifade etti. Swift bu defa orjinali analist B Plan’a ait 200 haftalık hareketli ortalama ısı haritasının değiştirilmiş bir versiyonunu kullandı. “Şimdilik Maviye Geri Dönüyoruz” 200 Haftalık hareketli ortalama ısı haritasında son
1622937447_Zirveyi-Bulan-Pi-Cycle-Topin-Mucidinden-Bitcoin-Uyarisi-Simdilik-Dusuyoruz.jpg

Bitcoin’de 2013, 2014, 2017 ve 2021’de tepeyi bulan Pi Cycle Top indikatörünün mucidi Philip Swift son Bitcoin yorumuyla Bitcoin’de daha derin bir düşüş beklediğini ifade etti.

Swift bu defa orjinali analist B Plan’a ait 200 haftalık hareketli ortalama ısı haritasının değiştirilmiş bir versiyonunu kullandı.

“Şimdilik Maviye Geri Dönüyoruz”

200 Haftalık hareketli ortalama ısı haritasında son noktanın boyandığını belirten Swift, “şimdilik maviye geri dönüyoruz” dedi.

Grafikte 2014 ve 2017’de yeşil, sarı ve kırmızı noktalardan sonra gelen ilk turkuaz noktadan itibaren fiyatın soğumaya geçtiği ve 200 haftalık ortalamaya kadar soğumanın sürdüğü görülüyor. Grafiğe göre bu seviye 8000$ seviyelerinden geçiyor. Bu seviye muhtemel bir ayı piyasasının dip noktası olabilir.

İndikatöre ilişkin temel bilgiler şu şekilde:

“Büyük piyasa döngülerinin her birinde, Bitcoin fiyatı 200 haftalık hareketli ortalamaya yaklaştığında dibi görmüş oluyor.

Bu gösterge, 200 haftalık hareketli ortalamanın artış yüzdesine dayalı bir renk ısı haritası kullanır.

200 haftalık hareketli ortalamanın aydan aya % artışına bağlı olarak fiyat tablosuna bir renk atanır.

Tarihsel olarak, fiyat grafiğine atanan turuncu ve kırmızı noktaları gördüğümüzde piyasa aşırı ısınırken Bitcoin satmak için iyi bir zaman olduğu düşünülebilir. Fiyat noktalarının mor olduğu ve 200 haftalık MA’ya yakın olduğu dönemler tarihsel olarak satın almak için iyi zamanlar olmuştur.”

2014 ve 2017 yıllarındaki hareketlere baktığımızda ilk turkuaz nokta sonrası doğrudan mor ve lacivert bölgeye inilmediği, fiyatın biraz yükseldikten ve bir tane yeşil nokta yakıldıktan sonra düşüşün devam ettiği görülüyor.

Fiyat Isınmadan Soğumaya Geçti

Her ne kadar Philip Swift bu grafiğin şimdilik daha da dibe gittiğimizi gösterdiğini ifade etse de dikkat çeken bir husus daha var. Bu boğa döngüsünde şayet zirve 64000$ seviyelerinde geldi ise fiyatın aşırı ısınmadan soğumaya geçtiği görülüyor. Zira 2021 yılında 2014 ve 2017 yıllarından farklı olarak hiç turuncu ve kırmızı nokta oluşmadan fiyatın düşüşe geçtiği görülüyor. Bu farklılık döngüyü diğerlerinden ayıracak mı takip ediyor olacağız.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Add a comment