Türkiye Bitcoin ve Kripto Para Düzenlemelerinde Sona Geldi! İçeriğinde Neler Olacak?

Türkiye Bitcoin ve Kripto Para Düzenlemelerinde Sona Geldi! İçeriğinde Neler Olacak?

Bitcoin
Mayıs 25, 2021 tarafından kointas
18
Bildiğiniz üzere Türkiye bir süredir kripto paraları ve bunlara ilişkin yasal düzenlemeleri tartışıyor. Merkez Bankası tarafından çıkarılan yönetmelik ile başlayan süreçte regülasyonların hızlanması bekleniyordu. Özelikle Thodex ve Vebitcoin borsalarında yaşanan talihsiz olayların bu regülasyonların hızlanmasında katalizör etkisi yapacağı ifade ediliyordu. Yerli kripto para borsalarının arkasında bıraktıkları binlerce mağdur Türkiye’nin gündemini meşgul ederken Merkez Bankası Başkanı’ndan
Turkler-Guvenli-Liman-Arayisinda-Bitcoin-BTC-Binance-ve-Coinmarketcap-Aramalari.jpg

Bildiğiniz üzere Türkiye bir süredir kripto paraları ve bunlara ilişkin yasal düzenlemeleri tartışıyor. Merkez Bankası tarafından çıkarılan yönetmelik ile başlayan süreçte regülasyonların hızlanması bekleniyordu.

Özelikle Thodex ve Vebitcoin borsalarında yaşanan talihsiz olayların bu regülasyonların hızlanmasında katalizör etkisi yapacağı ifade ediliyordu. Yerli kripto para borsalarının arkasında bıraktıkları binlerce mağdur Türkiye’nin gündemini meşgul ederken Merkez Bankası Başkanı’ndan 23 Nisan’da bir açıklama gelmiş ve 2 hafta içerisinde yeni kripto para düzenlemelerinin yayınlanacağı duyurulmuştu.

Aradan bir ay gibi bir süre geçmesine rağmen henüz yeni bir  yasal düzenleme yayınlanmadı. Yatırımcıların regülasyonlara ilişkin tedirgin bekleyişi devam ederken Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan Bloomberg ile yaptığı röportajda kripto paralara ilişkin de açıklama yaptı.

Elvan kripto para düzenlemesinin kısa sürede biteceğini ifade etti ve yatırımcıları uyardı:

“Yönetemeyeceğiniz riskleri almayın”

Elvan kripto paralara ilişkin yasal düzenlemelerin çerçevesinin nelerden oluştuğunu da aktardı. Buna göre çalışma grubu şu alanlarda inceleme yapıyor.

Kripto varlık ile çeşitlerinin tanımlanması, bu varlıkların ortaya çıkarılması, ihracı ve dağıtılması,

Alım satım yapan platformların uyması gereken ilke ve esasların belirlenmesi,

Varlık saklama hizmetinin hangi şartlarda kimler tarafından yapılabileceği,

Vergilendirme politikasının nasıl olacağı,

Hangi kripto varlık çeşidi için hangi kurumun düzenleme yapma ve yaptırım uygulama yetkisinin olacağı,

Suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanında bu alanın kullanılmasının engellenmesi

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Add a comment