TCMB’nin Kripto Para Raporunda Önce Çıkan Hususlar Neler? Yasal Düzenlemeler Ne Zaman Gelecek?

TCMB’nin Kripto Para Raporunda Önce Çıkan Hususlar Neler? Yasal Düzenlemeler Ne Zaman Gelecek?

Bitcoin
Mayıs 31, 2021 tarafından kointas
17
Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun “tüm kurumlar kripto para düzenlemeleri konusunda çalışma yapıyor ve yakın bir tarihte bu düzenlemeler duyurulacak” açıklamasını ardından gözler SPK, BDDK ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılacak düzenlemelere çevrildi. Kurumlardan henüz böyle bir düzenleme haberi gelmeden Merkez Bankasının kripto paralar hakkında geniş kapsamlı bir rapor hazırladığı ortaya çıktı. Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın
TCMBnin-Kripto-Para-Raporunda-Once-Cikan-Hususlar-Neler-Yasal-Duzenlemeler.jpg

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun “tüm kurumlar kripto para düzenlemeleri konusunda çalışma yapıyor ve yakın bir tarihte bu düzenlemeler duyurulacak” açıklamasını ardından gözler SPK, BDDK ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılacak düzenlemelere çevrildi.

Kurumlardan henüz böyle bir düzenleme haberi gelmeden Merkez Bankasının kripto paralar hakkında geniş kapsamlı bir rapor hazırladığı ortaya çıktı.

Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine göre Merkez Bankası tarafından hazırlanan raporda kripto varlıklar için “asli değeri yok, çok oynak” şeklinde ifadeler kullanıldı.

Uyarılar Ön Planda

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’na sunulan raporda dikkat çeken başlıklar şunlar:

  • Bu alanda faaliyet yürüten hizmet sağlayıcılarının düzenlenmemiş olması dolandırıcılık ve suistimallere yol açmaktadır.
  • Diğer Merkez Bankaları gibi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da kripto varlıkları üzerine pilot araştırmalar yapmaktadır ve bunun sonucunda yasal düzenlemeler ortaya çıkacaktır.
  • Kripto varlıklar; dijital ortamda üretilen ve kullanılan, bilgisayar ağları üzerinde doğrudan eşler arasında işlem gören, değeri arz ve talep dengesi ile belirlenen, merkezi bir otorite yerine kriptografik tekniklerle yönetilen dijital varlıklar olarak nitelendirildi.
  • Kripto paraların asli bir değeri yoktur ve fiyatı çok oynaktır. Günümüzde ödeme aracından ziyade yatırım aracı olarak kullanılmaktadır.
  • Fiyat dalgalanmalarının yanı sıra geri döndürülemez hatalı işlemler nedeniyle de yatırımcılar kayba uğrayabilir.

Regülasyonlar

Kripto para düzenlemeleri hakkında da bilgi verilen raporda şu ifadeler kullanıldı:

“Merkez Bankamız görev ve sorumluluk alanı kapsamında dağıtık defter teknolojisi de dâhil olmak üzere finansal teknolojiler konusundaki gelişmeleri yakından takip etmekte ve uluslararası çalışmalara katkı sağlamaktadır.

Kripto varlık alım satım platformları da dahil olmak üzere kripto varlıklara ilişkin hizmetler ve işlemler ile genel hususlara ilişkin düzenlemelerin değerlendirilmesi çalışmalarına T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın koordinasyonunda ilgili kurumların katılımıyla devam edilmektedir. Kripto varlıklara ilişkin genel düzenleme bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkacaktır.”

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Add a comment