SEC Üyesi Bitcoin ve Kripto Para Düzenlemeleri Konusunda Uyardı!

SEC Üyesi Bitcoin ve Kripto Para Düzenlemeleri Konusunda Uyardı!

Bitcoin
Haziran 9, 2021 tarafından kointas
11
Bitcoin’de gözler Çin’den gelen kötü haberlere çevrilmişken, ABD’den gelebilecek regülasyon tehlikesi varlığını sürdürmeye devam ediyor. Yeni SEC başkanı Gary Gensler kripto para piyasalarının ve özellikle kripto para borsalarının düzenlenmesi gerektiğini düşünüyor. Bunu her platformda dile getiren Gensler, fırsat buldukça Kongreyi bu konuda göreve davet ediyor. Birçok ABD’li bürokrat kripto para piyasalarına regülasyon gelmesi gerektiği konusunda
SEC-Uyesi-Bitcoin-ve-Kripto-Para-Duzenlemeleri-Konusunda-Uyardi.jpg

Bitcoin’de gözler Çin’den gelen kötü haberlere çevrilmişken, ABD’den gelebilecek regülasyon tehlikesi varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Yeni SEC başkanı Gary Gensler kripto para piyasalarının ve özellikle kripto para borsalarının düzenlenmesi gerektiğini düşünüyor. Bunu her platformda dile getiren Gensler, fırsat buldukça Kongreyi bu konuda göreve davet ediyor.

Birçok ABD’li bürokrat kripto para piyasalarına regülasyon gelmesi gerektiği konusunda hemfikir. Kripto paralara yakınlığı ile bilinen ve “kripto anne” olarak tanınan SEC üyesi Heister Peirce’de regülasyonların gelmesi gerektiğini düşünenler arasında. Ancak Peirce’nin bu konuda bazı uyarıları var.

Financial Times ile yaptığı röportaj sırasında kripto para regülasyonları hakkında konuşan Peirce, yasa koyucuları bazı hususlarda uyardı. Kripto para birimlerine karşı sert ve katı düzenlemelere karşı olan Peirce, yatırımcıların cesaretini kırmayacak ölçüde düzenlemeler yapılması gerektiğini söyledi.

Komisyondaki beş üyeden iki tanesi Cumhuriyetçi. Cumhuriyetçi üyeler arasında yer alan Heister, diğer regülatörlerin kripto para piyasalarına zarar verecek seviyede düzenlemeler yapmasından çekiniyor.

“ABD’deki bazı regülatörlerin 1.5 trilyon dolarlık kripto para piyasalarında daha aktif rol alma yönünde ki baskısından endişe duyuyorum.”

Farklı bir röportajında da bu endişelerini dile getiren Peirce şu ifadeleri kullanmıştı.

“Bir regülatörün ilk tepkisinin “bunu ele geçirmeliyim ve zaten düzenlediğim piyasalara benzetmeliyim” şeklinde olmasından endişeleniyorum.”

Görüleceği üzere SEC içerisinde de kripto para piyasalarına yönelik düzenlemelerin, piyasadaki yatırımcıları kaçıracak veya sistemleri tamamen işlevsiz kılacak boyutta olmaması gerektiğini düşünenler var. Peirce bu yaklaşımdan uzak olarak yapılacak regülasyonların inovasyonun önünü kapayacağını düşünüyor.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Add a comment