Rusya Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralardan Vergi Almaya Başlıyor!

Rusya Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralardan Vergi Almaya Başlıyor!

Bitcoin
Şubat 17, 2021 tarafından kointas
41
  Rusya’da uzun süredir beklenen ve kripto para birimleriyle yapılan işlemlerden elde edilen gelirin vergilendirilmesini kapsayan tasarı mecliste bugün kabul edildi. Onaylanan tasarıda dijital varlıklar vergilendirilebilmeleri için mülk olarak tanındı. Başbakan Mikhail Mishustin’e göre bu yasa yatırımcılara yasal bir koruma sağlıyor. Yasa sayesinde yatırımcıların haklarını mahkeme önünde savunmalarına imkan tanınmış oldu. Yasaya göre yılda 600.000
Rusya-Bitcoin-BTC-ve-Kripto-Paralardan-Vergi-Almaya-Basliyor.jpg

 

Rusya’da uzun süredir beklenen ve kripto para birimleriyle yapılan işlemlerden elde edilen gelirin vergilendirilmesini kapsayan tasarı mecliste bugün kabul edildi.

Onaylanan tasarıda dijital varlıklar vergilendirilebilmeleri için mülk olarak tanındı.

Başbakan Mikhail Mishustin’e göre bu yasa yatırımcılara yasal bir koruma sağlıyor. Yasa sayesinde yatırımcıların haklarını mahkeme önünde savunmalarına imkan tanınmış oldu.

Yasaya göre yılda 600.000 ruble’yi (8184$) aşan kripto para alım-satım işlemleri beyana esas olacak. Verilecek beyanlara göre elde edilen gelirler üzerinden gelir vergisi ödenecek. Yapılan açıklamada dijital paraların KDV’ye tabi olmayacağı belirtildi.

Yanlış beyanlara yönelik bir takım cezalar ön gören yasaya göre, vergi müfettişleri dijital para işlemlerini incelemek için kişilerin hesap ekstrelerini bankalardan talep edebilecek.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Facebook sayfamız ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Add a comment