Piyasalar Yarınki Fed Toplantısına Odaklanırken, Bitcoin 40.000$’ı Zorluyor!

Piyasalar Yarınki Fed Toplantısına Odaklanırken, Bitcoin 40.000$’ı Zorluyor!

Bitcoin
Haziran 15, 2021 tarafından kointas
9
İyi bir Haziran ayı geçirmeyen kripto paralar, kendi gündemiyle hareket etmeye devam ederken bir yandan da  küresel piyasaları izliyor. Piyasalar bu hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantısına odaklanırken, toplantıdan sürpriz bir karar ve açıklama çıkması beklenmiyor. ABD’deki enflasyon ve para politikasına ilişkin tartışmalar devam ediyor. Hükümet enflasyonun geçici olduğunu düşünürken, Fed’den bu konuda nasıl bir
Bitcoinde-BTC-Gozler-Bu-Hafta-Yapilacak-Fed-Toplantisina-Cevrildi.jpg

İyi bir Haziran ayı geçirmeyen kripto paralar, kendi gündemiyle hareket etmeye devam ederken bir yandan da  küresel piyasaları izliyor. Piyasalar bu hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantısına odaklanırken, toplantıdan sürpriz bir karar ve açıklama çıkması beklenmiyor.

ABD’deki enflasyon ve para politikasına ilişkin tartışmalar devam ediyor. Hükümet enflasyonun geçici olduğunu düşünürken, Fed’den bu konuda nasıl bir açıklama geleceği belirsizliğini koruyor.

Genel beklenti Fed’in bu toplantıda bir aksiyon almayacağı yönünde. Yatırımcılar daha çok aylık 120 milyar dolarlık tahvil alımlarının azaltımına ilişkin bir sinyal gelip gelmeyeceğine odaklanacak.

ING analistleri toplantıya ilişkin değerlendirmelerinde “Fed tahvil azaltımı konusundaki tartışmalara bir nebze daha yaklaşmış olsa da, piyasaları tedirgin edecek bir açıklama beklemiyoruz.” dedi.

Fed daha önceki açıklamalarında 2023 yılına kadar bir faiz artırımı planlamadıklarını belirtmişti. Ancak Janet Yellen’ın faizin artabileceğine ilişkin çelişkili açıklamaları kafaları karıştırmıştı.

10 Haziran’da yayınlanan ABD enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi de piyasalardaki tedirginliği artırmıştı. Fed’in piyasaları tedirgin edecek bir karar alması beklenmese de Powell açıklamaları önemli olacak. Powell’ın enflasyona ilişkin yorumları da günün önemli gündem maddeleri arasında yer alacak.

Fed para politikasına ve faize ilişkin kararını yarın açıklayacak. Karardan kısa süre sonra Powell konuşma yapacak ve soruları yanıtlayacak.

Toplantı öncesi ABD vadelilerinin kısmen yatay hareket ettiği, Bitcoin’in de 40.000$ seviyelerinden işlem görmeye devam ettiği görülüyor.

Perşembe günü de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararını açıklaması bekleniyor.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Add a comment