Panikte 1,1 Milyon Yeni Yatırımcı Kripto Para Satsa da “Tecrübeliler” Hala Direniyor!

Panikte 1,1 Milyon Yeni Yatırımcı Kripto Para Satsa da “Tecrübeliler” Hala Direniyor!

Bitcoin
Mayıs 18, 2021 tarafından kointas
16
Kripto para piyasasının 1 haftadan beri devam eden düşüşü, özellikle sektöre yeni girenlerin ciddi anlamda zarar etmesine neden olmuş gibi gözüküyor. Bitcoin (BTC) fiyatı 55.000 dolar seviyelerinden 42.000 dolar seviyelerine kadar gerilese de satış yapanların sadece acemiler olduğu görülüyor. Glassnode, Önemli Bitcoin Verilerini Açıkladı Glassnode tarafından aktarılan SOPR verilerine göre, 1,1 milyon kullanıcı satış yapmış
1621387739_Panikte-11-Milyon-Yeni-Yatirimci-Kripto-Para-Satsa-da-Tecrubeliler.jpg

Kripto para piyasasının 1 haftadan beri devam eden düşüşü, özellikle sektöre yeni girenlerin ciddi anlamda zarar etmesine neden olmuş gibi gözüküyor. Bitcoin (BTC) fiyatı 55.000 dolar seviyelerinden 42.000 dolar seviyelerine kadar gerilese de satış yapanların sadece acemiler olduğu görülüyor.

Glassnode, Önemli Bitcoin Verilerini Açıkladı

Glassnode tarafından aktarılan SOPR verilerine göre, 1,1 milyon kullanıcı satış yapmış olabilir. Söz konusu veri, bir kullanıcının işlem yaptığı an ile satış yaptığı andaki fiyat verilerini karşılaştırıp bunun zararına bir satış olup olmadığının anlaşılmasını sağlıyor. SOPR indikatörü 1’in altına düşerse bu durum kısa vadeli yatırımcıların (155 gün ve altı) satış yaptığını gösteriyor. Glassnode, bu düzeltme esnasında 1,1 milyon cüzdan adresinin ellerindeki bütün kripto paraları sattığını açıkladı. Bu da aslında panik satışlarının çoğunun gerçekleştiğini bildiriyor.

Glassnode, verilerdeki oynaklığın da ciddi bir panik satışı yapıldığına işaret ettiğini belirtti. Daha önce 2017 yılının boğa sezonunda da benzer satışlar yaşandığını ifade eden analistler, panik satışının aslında boğayı da bitirdiğini vurguladı. Aşağıdaki tabloda yer alan kısa vadeli yatırımcıların davranışlarının da 2017 yılı ile ne kadar benzer olduğu görülebilmekte. FOMO ile başlayan alım çılgınlığı, en ufak bir düşüşte FUD ile korkuya dönüşüyor.

Öte yandan Glassnode, uzun vadeli yatırımcıların ise bu kaos ortamında satmayıp yüzde 2 oranında daha fazla alım yaptığını kaydetti.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Add a comment