NVIDIA, Cryptocurrency Madencilerinin Oyun GPU’larını Satın Almasını İstemiyor

NVIDIA, Cryptocurrency Madencilerinin Oyun GPU’larını Satın Almasını İstemiyor

Crypto Market
Şubat 25, 2021 tarafından kointas
17
Yonga üreticisi, spekülatif madencilerin ana faaliyetlerini yeniden bozmasını istemiyor.
Cryptocurrency-Mining

Yonga üreticisi, bitcoin madencileri için yeni ekran kartları üretimini hızlandırdı mı ?

NVIDIA ( NASDAQ: NVDA ) geçtiğimiz günlerde, madencilik verimliliğini ölçen hash oranını yarıya indirerek yeni RTX 3060 oyun GPU’sunu kripto para madencileri için “daha az cazip” hale getireceğini duyurdu.

Ethereum, ana akım oyun GPU’ları ile kâr elde etmek için hala kolayca çıkarılabilen birkaç kripto para biriminden biridir. Bitcoin ( CRYPTO: BTC ) dahil olmak üzere diğer birçok kripto para birimi, artık üst düzey bir ASIC (uygulamaya özel entegre devre) madencisi olmadan karlı bir şekilde madencilik yapmak için zor.

NVIDIA’nın madencileri GPU’larını satın almaktan caydırması garip görünebilir, ancak bu disiplinli yaklaşım, 2017 ve 2018’de yonga üreticisine ne olduğunu hatırlarsanız mantıklı geliyor.

NVIDIA’ya geçen sefer ne oldu?

2017 yılı itibari ile kripto para birimlerinin fiyatları yükseldi ve yeni ICO’lar (ilk madeni para teklifleri) piyasaya çıktı. Bu paraların çoğu NVIDIA ile birleşik olabilir AMD ‘nin ( : AMD NASDAQ ) oyun GPU’ları.

 

nvidia-ekran-kartı

Bu spekülatif madenciler bir seferde düzinelerce kart satın aldı ve bu da piyasa fiyatlarını yükseltti ve PC oyuncularının yükseltmelerini ertelemelerine neden oldu. Ancak 2018’de balon patladıktan sonra, aynı madenciler kullanılmış GPU’larını terk etti ve piyasayı ucuz kartlarla doldurdu. NVIDIA’nın hayal kırıklığına uğramasına rağmen, birçok PC oyuncusu en yeni GPU’ları yerine bu ikinci el kartları satın aldı.

NVIDIA’nın GPU satışları 2018 mali yılında (Ocak 2018’de sona erdi) ve 2019’un çoğunda arttı. Ancak, daha sonra toplam geliri her yıl dört çeyrek boyunca azaldı – 2019’un dördüncü çeyreğinden 2020’nin üçüncü çeyreğine – ikinci el madencilik GPU’larının bolluğuyla boğuşurken.

NVIDIA, 2021 mali yılı boyunca bu sorunları kademeli olarak çözdü, çünkü birçok spekülatif kripto para birimi ya kayboldu ya da oyun GPU’larıyla madencilik yapmak için kârsız hale geldi. Salgın sırasında yeni RTX GPU’larına yönelik güçlü talep ve üst düzey veri merkezi GPU’larının güçlü satışları bu toparlanmayı daha da güçlendirdi.

Ancak NVIDIA, Ethereum da dahil olmak üzere belirli kripto para birimlerinin yükselen fiyatının – son 12 ayda yaklaşık% 600 arttı – madencilerin en yeni GPU’larını tekrar istiflemesine neden olabileceğini muhtemelen fark ediyor.

nvidia-ekran-kartı-satış-oranı

Bu nedenle NVIDIA, tekrar hazırlıksız yakalanmak yerine, GPU’larını proaktif olarak madenciler için daha güçlü hale getiriyor, bu da başka bir balonun oluşmasını ve GPU’ların PC oyuncularına satışını kesintiye uğratmasını engelleyebilir.

Ancak NVIDIA masada para bırakmıyor mu?

NVIDIA’nın kripto para birimine özgü madencilik ürünlerinden elde ettiği gelir 2018 mali yılında 273 milyon dolara ve 2019 mali yılında 306 milyon dolara ulaştı. Bu rakamlar yalnızca NVIDIA’nın en üst satırının düşük tek haneli dilimlerini açıklıyor, ancak bunlar yalnızca profesyonel madencilik cihazları için doğrudan satılan çipleri içeriyor amatör madencilere satılan tüm oyun GPU’ları hariç tutuldu.

NVIDIA’nın 2018 ve 2019 mali yıllarındaki GPU satışları, takip edilmesi ve hesaplanması imkansız olan gerçek yüzdelerin çok daha yüksek olduğunu gösteriyor. Ancak NVIDIA, kripto para piyasasını tamamen terk etmiyor. Bunun yerine, madencilik için optimize edilmiş yeni bir CMP (kripto para birimi madenciliği işlemcisi) ürünleri serisi piyasaya sürüyor. Bu CMP ürünleri daha az güç tüketecek ve ekran bağlantı noktalarından yoksun olacak, bu da onları NVIDIA’nın oyuncular için ana GeForce GPU’larından açıkça ayırıyor.

NVIDIA, bu katı ayrımın oyun GPU işinde başka bir balonun oluşmasını önlerken, değişken kripto para birimi madenciliği pazarında bir yer tutmasını sağlayacağına inanıyor .

Doğru zamanda doğru hareket

NVIDIA’nın kararı, kripto para madencilerini kaçınılmaz olarak hayal kırıklığına uğratacak, ancak oyun sektörünün uzun vadeli istikrarı için kripto ile ilgili satışlarda kısa vadeli bir artışı feda eden akıllıca bir hareket. AMD’nin ayrıca kripto para madenciliği için özel bir GPU geliştirdiği ve Radeon GPU’ları için benzer bir azaltma stratejisi benimsemesinin akıllıca olacağı bildiriliyor.

Yeni yayımlanmış! Şu anda satın almanız gerektiğini düşündüğümüz 10 hisse senedi
Yatırım dahileri David ve Tom Gardner , yatırımcılar için şu anda satın alabilecekleri en iyi on hisse senedi olduğuna inandıkları şeyi açıkladılar.

Add a comment