Mevcut Veriler Bitcoin (BTC) Yatırımcılarını Geriyor: Cuma Günü Ne Yaşanacak?

Mevcut Veriler Bitcoin (BTC) Yatırımcılarını Geriyor: Cuma Günü Ne Yaşanacak?

Bitcoin
Haziran 22, 2021 tarafından kointas
11
Bitcoin (BTC), Çin cephesinden gelen olumsuz haberler nedeniyle son 7 gün içerisinde %20’ye varan bir düşüş yaşadı ve basın saati itibarıyla 32.000 dolardan işlem görmekte. Çin Merkez Bankası ile Çin’in en büyük bankalarından birisinin yasaklamaları sert bir düşüş getirse de asıl paniğin ve domino etkisinin Cuma günü yaşanması beklenebilir. Bitcoin İçin Kritik Fiyat Eşiği 25
FD7-Ortagindan-Yeni-Bitcoin-BTC-Tahmini-Birkac-Yilda-10-Trilyon.jpg

Bitcoin (BTC), Çin cephesinden gelen olumsuz haberler nedeniyle son 7 gün içerisinde %20’ye varan bir düşüş yaşadı ve basın saati itibarıyla 32.000 dolardan işlem görmekte.

Çin Merkez Bankası ile Çin’in en büyük bankalarından birisinin yasaklamaları sert bir düşüş getirse de asıl paniğin ve domino etkisinin Cuma günü yaşanması beklenebilir.

Bitcoin İçin Kritik Fiyat Eşiği

25 Haziran tarihinde Bitcoin için oldukça büyük bir likidasyon yaşanabilir. 2,5 milyar dolarlık opsiyon kontratlarının cuma günü süresini tamamlayacak olması, Çin’in attığı adımların aslında çok manidar olduğunu ortaya koymakta.

Şu an için bu pozisyonların büyük bir kısmının CME üzerinde olduğu görülüyor ve piyasa tamamen kana bulanmış durumda. Vadeli işlem piyasalarına bakıldığında, fiyatın 34.000 dolar üzerine çıkması durumunda alım emri verebilecek olanların oranı %87 seviyesinde. Bu sebeple Bitcoin fiyatının 34.000 dolar üzerinde kalması, 200 milyon dolarlık açık pozisyonu koruyabilir. Ancak Bitcoin fiyatının 32.000 dolar seviyesinde işlem görmeye devam etmesi en az 500 milyon dolarlık BTC opsiyon pozisyonunun kapatılması ve satış yapılması anlamına geliyor.

Yani bu tarihe kadar fiyatın hiç olmazsa 34.000 dolar üzerine yükselmesi önemli görülüyor.

500 milyon doların tek günde yaşatacağı domino etkisi ise sanılandan çok daha fazla ve güçlü olabilir. 25 Haziran tarihi kesinlikle Bitcoin ve kripto para sektörünün geneli için belirleyici olacak.

İlgili tarihte Ethereum’un da 1 milyar dolara yakın opsiyon işleminin bulunduğu biliniyor.

Öte yandan şu anda çok fazla short yani düşüş yönlü pozisyon açık olsa da piyasada bu pozisyonların tasfiye olması için genellikle yükseliş yönlü pozisyon alan balinaların hamle yaptığı biliniyor. (Fiyatı yükselterek short pozisyonları tasfiye ediyorlar.)

Tabii böyle olup olmayacağını yani balina savaşını kimin kazanacağını göreceğiz.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Add a comment