Kripto Para ve Dolar Yatırımcıları, Bu Hafta Yapılacak Kritik Açıklamaya Odaklandı

Kripto Para ve Dolar Yatırımcıları, Bu Hafta Yapılacak Kritik Açıklamaya Odaklandı

Bitcoin
Şubat 22, 2021 tarafından kointas
23
  Kripto para sektörü 2020 yılının üçüncü çeyreğinden bu yana eşi benzeri olmayan bir yükseliş yaşıyor. Kripto para piyasalarının yaşadığı bu yükselişin en büyük sebeplerinden birisi ise ABD’nin uyguladığı para politikası ve koronavirüs salgını olarak bilinmekte. ABD’nin Durumu Kötüleşiyor ABD’nin koronavirüs nedeniyle trilyonlarca dolar basması ve bunları teşvik ödemesi olarak dağıtması, doğal olarak ABD dolarına
Kripto-Para-ve-Dolar-Yatirimcilari-Bu-Hafta-Yapilacak-Kritik-Aciklamaya.jpg

 

Kripto para sektörü 2020 yılının üçüncü çeyreğinden bu yana eşi benzeri olmayan bir yükseliş yaşıyor. Kripto para piyasalarının yaşadığı bu yükselişin en büyük sebeplerinden birisi ise ABD’nin uyguladığı para politikası ve koronavirüs salgını olarak bilinmekte.

ABD’nin Durumu Kötüleşiyor

ABD’nin koronavirüs nedeniyle trilyonlarca dolar basması ve bunları teşvik ödemesi olarak dağıtması, doğal olarak ABD dolarına olan güveni sarstı.

Enflasyonun etkilerinin önümüzdeki yıllarda daha da kötüleşeceğini belirten uzmanlar, yeni teşvik paketi ile ise bunun durumu daha vahim bir hale getireceğinden endişe ediyor.

ABD’nin çiçeği burnunda Hazine Bakanı Janet Yellen ise geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada aslında bu haftaya işaret etti. Yellen, ekonomik destek paketinin geçirileceğini vurgulayarak, paketin yasalaştırılacağını ifade etti.

Buna ek olarak ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin yaptığı açıklama da bu haftaya işaret ediyor. Pelosi, şubat ayı bitmeden 1,9 trilyon dolarlık paketin geçirilmeye çalışılacağının altını çizdi.

Teşvik Paketi, Bitcoin’e Yarayacak

İki önemli ismin yaptığı açıklamalar sonrasında ise gözler bu haftaya çevrildi. Eğer ABD 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini yasalaştırır ve onaylarsa, bunun ABD doları üzerinde olumsuz, Bitcoin gibi kripto paralar üzerinde ise olumlu etki yaşatması bekleniyor.

Bitcoin’in enflasyona dayanıklı yapısı ve sınırlı arzı, mart 2020 döneminden beri fiyatın yükselişinde önemli rol oynadı. ABD’nin içinde bulunduğu duruma rağmen yeni bir teşvik paketini kabul etmesi ise Bitcoin için yeni bir rekor getirebilir.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Facebook sayfamız ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Add a comment