Kripto Para Piyasalarda Bugün Yaşanan Düşüşün Olası 3 Sebebi

Kripto Para Piyasalarda Bugün Yaşanan Düşüşün Olası 3 Sebebi

Bitcoin
Mart 4, 2021 tarafından kointas
24
Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son 24 saat içerisinde %4 düşüş yaşadı. Buna eşlik eden Ethereum %2,9, Cardano %4,5, Binance Coin ise %4,7 geriledi. Bütün kripto para piyasasının düşüş yaşamasının sebebi ise tahmin edilebileceği üzere yine ABD bağlantılı. Bitcoin Neden Düşüyor? Şu an için ABD 10 Yıllık Hazine Tahvillerinde faiz artışı yaşanmasını etkileri devam
Kripto-Para-Piyasalarda-Bugun-Yasanan-Dususun-Olasi-3-Sebebi.jpg

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son 24 saat içerisinde %4 düşüş yaşadı. Buna eşlik eden Ethereum %2,9, Cardano %4,5, Binance Coin ise %4,7 geriledi. Bütün kripto para piyasasının düşüş yaşamasının sebebi ise tahmin edilebileceği üzere yine ABD bağlantılı.

Bitcoin Neden Düşüyor?

Şu an için ABD 10 Yıllık Hazine Tahvillerinde faiz artışı yaşanmasını etkileri devam etmekte. Buna ek olarak teknoloji şirketleri için FED’in verdiği teşviklerin biteceği söylentisi, Nasdaq genelinde sert bir düşüş yaşanmasına yol açtı.

Tesla, Google, Facebook ve Netflix gibi devlerin hisselerinin günü eksi kapanışla noktalaması, Bitcoin’i doğrudan etkiledi.

Bitcoin’in son yıllarda MicroStrategy, Tesla, Twitter ve Square gibi devlerden yatırım alması da BTC ile teknoloji şirketleri arasındaki korelasyonun pozitif yönde artmasını sağlamıştı. Şubat ayının son haftasında yaşanan düşüşün de ABD’deki hazine tahvilleri ve teknoloji şirketlerinin düşüşü ile yaşandığı görülüyor.

Bitcoin fiyatının düşüş yaşamasının üçüncü sebebi ise BitMEX CEO’sunun tutuklanma haberi olabilir. Bir zamanlar dünyanın en büyük Bitcoin türev ürün alım satım platformu olan BitMEX, daha önce kripto para piyasasını defalarca sarstı.

ABD’li makamların şimdi BitMEX’in eski CEO’sunu Nisan ayında tutuklayacakları ve CEO’nun teslim olacağı haberini yayması ise piyasada olumsuz etki yaratabilir. BitMEX CEO’sunun piyasayı manipüle ettiğinin kanıtlanması ise BTC için sert bir düşüş getirebilir.

Bitcoin fiyatının 50.000 dolar üzerinde tutunması ise düşüşü geçici bir süre daha bekletebilir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Add a comment