“Kripto Kralı”, Hint Polisinin Yürüttüğü Operasyonla Kıskıvrak Yakalandı!

“Kripto Kralı”, Hint Polisinin Yürüttüğü Operasyonla Kıskıvrak Yakalandı!

Bitcoin
Haziran 20, 2021 tarafından kointas
15
Bitcoin’in artık hayatımızın her alanında yer almasına alıştık. Kullanıcılarına getirdiği türlü ayrıcalık ve kolaylıkları bir yana merkeziyetçi yapısı kimi zaman türlü suç unsurlarına da zemin hazırlıyor ne yazık ki. Daha önce de birçok defa uyuşturucu ve silah ticareti amacıyla kullanıldığına şahit olduğumuz kripto paralarla ilgili son haber Hindistan’dan geldi. Hindistan Narkotik Kontrol Bürosu (NCB), gerçekleştirmiş
Kripto-Krali-Hint-Polisinin-Yuruttugu-Operasyonla-Kiskivrak-Yakalandi.jpg

Bitcoin’in artık hayatımızın her alanında yer almasına alıştık. Kullanıcılarına getirdiği türlü ayrıcalık ve kolaylıkları bir yana merkeziyetçi yapısı kimi zaman türlü suç unsurlarına da zemin hazırlıyor ne yazık ki.

Daha önce de birçok defa uyuşturucu ve silah ticareti amacıyla kullanıldığına şahit olduğumuz kripto paralarla ilgili son haber Hindistan’dan geldi. Hindistan Narkotik Kontrol Bürosu (NCB), gerçekleştirmiş olduğu bir dizi operasyonla “Kripto Kralı” olarak tanınan Makarand Pardeep Adivirkar isimli şahsı Darknet’ten Bitcoin aracılığıyla uyuşturucu satın aldığı şüphesiyle tutukladı.

Kendisine isnat edilen suçları Darknet üzerinden gerçekleştirdiği tespit edilen Kripto Kralı, hem Avrupalı hem de Hintli satıcılarla alışveriş yapmış.

Kasım 2020’de Malad’daki Kharodi köyünde ele geçirilen 20 LSD’nin söz konusu kişi tarafından Bitcoin karşılığı satın aldığını ifade eden Mumbai Narkotik Birimi yetkilileri olayın takibini sürdürüyor.

Adivirkar’ın namıdiğer Kripto Kralı’nın ne kadar ceza alacağı henüz netlik kazanmış değil. Konuyla ilgili soruşturma devam ediyor.

Bir Haber de Los Angeles’tan!

Bitcoin’in alet edildiği suçlar yalnız uyuşturucu madde satışlarıyla sınırlı değil. Nitekim bir süre önce Los Angeles’ta yaşayan Kais Mohammad isimli bir kişi, yasa dışı BTC ATM’si işlettiği için 24 ay hapis cezasına çarptırılmış durumda.

“Superman29” takma adıyla tanınan Kais Mohammad’ın 2014-2019 yıllarında kara para aklama ve izinsiz para aktarımı gibi suç eylemlerinin liderliğini yaptığı ve bu suçları Bitcoin aracılığıyla gerçekleştirdiği biliniyor.

Mohammad söz konusu eylemleri Bitcoin kullanarak yine kendisi gibi türlü suçlara karışmış kişilerle gerçekleştirmiş. Çarptırıldığı 24 aylık hapis cezasına ek olarak yasa dışı yollarla kazandığı 18.5 BTC, 222.5 ETH ve 22.820 dolar nakit parayı ve 17’den fazla BTC ATM’sini de yetkililere teslim etti.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Add a comment