İran Evlerde Kripto Para Madenciliği Yapılmasını Yasaklıyor!

İran Evlerde Kripto Para Madenciliği Yapılmasını Yasaklıyor!

Bitcoin
Mayıs 16, 2021 tarafından kointas
12
İran, Bitcoin madenciliği ve kripto para birimleri üzerinden ABD ambargosunu delmeye hazırlanırken ülkenin enerji kaynaklarını korumak için önlemler almaya devam ediyor. İran hükümeti tarafından alınan yeni bir kararla kripto para madenciliğinde ev elektriği kullanımı yasaklandı. Ev elektriği kullanarak madencilik yapanlar yakalandıkları takdirde büyük para cezalarına çarptırılacak. Kripto para madencilerinin hanelere dağıtılan enerjiyi kullanmasını istemeyen hükümet
Iran-Evlerde-Kripto-Para-Madenciligi-Yapilmasini-Yasakliyor.jpg

İran, Bitcoin madenciliği ve kripto para birimleri üzerinden ABD ambargosunu delmeye hazırlanırken ülkenin enerji kaynaklarını korumak için önlemler almaya devam ediyor.

İran hükümeti tarafından alınan yeni bir kararla kripto para madenciliğinde ev elektriği kullanımı yasaklandı. Ev elektriği kullanarak madencilik yapanlar yakalandıkları takdirde büyük para cezalarına çarptırılacak.

Kripto para madencilerinin hanelere dağıtılan enerjiyi kullanmasını istemeyen hükümet yetkilileri, bu kişilerin para cezası yanında, elektrik şebekesine verdikleri zararı da karşılayacağını belirtti.

İran’da hane içerisinde kripto para madenciliği yapanların sayısı her geçen gün artarken bu durumun yerel elektrik şebekelerinde aşırı yüklenmeye neden olduğunu ve transformatörlere zarar verdiği ifade edildi.

İran yakın geçmişte “yoğun elektrik kullandıkları” gerekçesiyle 45.000 BTC madencilik cihazına el koymuştu. Ancak kripto paralara bakış açısında bir değişim yaşandı. Hali hazırda madenciler Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı’ndan bir lisans alarak kripto para madenciliği yapabiliyor. Söz konusu yeni kuralın bu lisansı almadan ev içerisinde kripto para madenciliği yapanları kapsadığı belirtildi.

İran’ın ABD ambargosunu delmek için kripto paralar üzerine bir çalışma yürüttüğü ve yakın bir tarihte yeni yasal düzenlemeler yapacağı ifade edilmişti.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Add a comment