Financial Times: “ABD Ekonomisi Yangın Yeri! Bitcoin (BTC) Güvenli Liman Olabilir”

Financial Times: “ABD Ekonomisi Yangın Yeri! Bitcoin (BTC) Güvenli Liman Olabilir”

Bitcoin
Şubat 15, 2021 tarafından kointas
29
  Bitcoin’e olan ilgi her geçen gün artarken, ekonomistler bu yükselişin nedenlerini çözümlemeye çalışıyor. Bitcoin’e büyük bir balon gözüyle bakan ve zamanında eleştiren bir çok kurumun bugün Bitcoin’e maruz kalmayı değerlendirdiğini gözlemliyoruz. Dolar Zayıflıyor Zamanında Bitcoin’i büyük bir balon olarak nitelendiren ana akım medya kuruluşlarından İngiliz Financial Times’ın son günlerde manşetten Bitcoin haberleri yaptığını paylaşmıştık.
Financial-Times-ABD-Ekonomisi-Yangin-Yeri-Bitcoin-BTC-Guvenli-Liman.jpg

 

Bitcoin’e olan ilgi her geçen gün artarken, ekonomistler bu yükselişin nedenlerini çözümlemeye çalışıyor. Bitcoin’e büyük bir balon gözüyle bakan ve zamanında eleştiren bir çok kurumun bugün Bitcoin’e maruz kalmayı değerlendirdiğini gözlemliyoruz.

Dolar Zayıflıyor

Zamanında Bitcoin’i büyük bir balon olarak nitelendiren ana akım medya kuruluşlarından İngiliz Financial Times’ın son günlerde manşetten Bitcoin haberleri yaptığını paylaşmıştık. Financial Times’ta yayınlanan bir makalede Bitcoin’in yükselişi ve ABD ekonomisi arasında illiyet bağı incelendi.

Makalede BTC’nin ve kripto paraların yükselişinin temel nedeni olarak FED’in para politikası ve ABD dolarının zayıflaması gösteriliyor.

Rana Foroohar’un kaleme aldığı makalede zayıf dolar politikalarının hakim olduğu bir dünyada kripto paraların kendilerine bir alan kazanacağı belirtiliyor.

Altın’ın Geçmişine Benziyor

Bitcoin’in sert fiyat hareketlerini 1920’li yıllardaki altın fiyatlarının dalgalanmasına (o dönem mark cinsinden fiyatlanıyordu) benzeten Foroohar, Bitcoin’i bir balondan çok ABD ekonomisi için “yangın alarmı” olarak görüyor.

Bitcoin Güvenli Liman Olabilir

Donald Trump’ın başkanlığı döneminde uygulanan politikalar nedeniyle ABD’ye olan güvenin azaldığını belirten Foroohor, bu durumun rezerv para birimi olarak saklanan doların istikrarına yönelik güveni de azalttığını ifade etti.

“ABD hükümeti para politikasını değiştirmez ve daha fazla borçlanırsa, dolar değer kaybetmeye devam edecek. Bu durumda Bitcoin güvenli liman haline gelebilir.”

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Facebook sayfamız ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Add a comment