FED Başkanı Konuştu Dolar Yükseldi Bitcoin (BTC) Sert Düştü!

FED Başkanı Konuştu Dolar Yükseldi Bitcoin (BTC) Sert Düştü!

Bitcoin
Mart 4, 2021 tarafından kointas
18
Bugün düzenlenen Fed toplantısı sonrası FED başkanı Jerome Powell açıklamalar yaptı. Para politikasında mevcut gevşemenin değiştirilmesi için hedeflere doğru gerçek bir ilerleme gerektiğini aktaran Powell, “hedeflerimizin hala çok uzağındayız” dedi. “Hedeflerimize ulaşma sözümüze güçlü şekilde bağlıyız.” diyen Powell “İstihdamda artış beklemek için güçlü gerekçelerimiz var ancak 2021’de tam istihdama ulaşmamız pek mümkün değil” diye ekledi.
FED-Baskani-Konustu-Dolar-Yukseldi-Bitcoin-BTC-Sert-Dustu.jpg

Bugün düzenlenen Fed toplantısı sonrası FED başkanı Jerome Powell açıklamalar yaptı.

Para politikasında mevcut gevşemenin değiştirilmesi için hedeflere doğru gerçek bir ilerleme gerektiğini aktaran Powell, “hedeflerimizin hala çok uzağındayız” dedi.

“Hedeflerimize ulaşma sözümüze güçlü şekilde bağlıyız.” diyen Powell “İstihdamda artış beklemek için güçlü gerekçelerimiz var ancak 2021’de tam istihdama ulaşmamız pek mümkün değil” diye ekledi.

Faiz artırmadan önce tercih edebilecekleri bir çok yol olduğunu aktaran Powell “Faiz artışı rehberliğimiz son derece açık ve oraya ulaşmak biraz zaman alacak. Para politikasında sıkılaşmaya gitmeden önce ele alınması gereken birçok konu var” dedi.

Tahvil piyasasındaki oynaklığa da değinen Powell “Fed, varlık alımlarını azaltarak insanları şaşırtmak istemiyor. Piyasalardaki düzensiz koşullar endişe duymak için bir sebep. Finansal koşulların sürekli sıkılaşmasından endişe duyacağım. Küresel düşük enflasyon ortamı yakın zamanda değişmeyecektir.” dedi.

Powell’ın konuşması sonrası ABD 10 yıllıkları ve DXY’de (Dolar endeksi) sert yükseliş gözlendi.

Bu yükseliş sonrası riskli varlıklar ve borsalarda düşüşler gözlendi. S&P 500 Endeksi %2 oranında kayıp yaşarken, Dow Jones %1.75 oranında kayıp yaşadı.

Doların sert yükselişinden Bitcoin de nasibini aldı. Bitcoin’de 47500$ seviyesine kadar geri çekilme görüldü. Haber saatimiz itibariyle Bitcoin 48.000$ seviyesinin üzerine yeniden çıktı. Kısa vadeli rahatlama için 48500$ seviyesi önemli görünüyor.

Powel’ın açıklamasının bütününe bakıldığında parasal genişlemenin devam edeceği ve Fed’in kısa vadede faiz artırmak gibi bir niyetinin olmadığı anlaşılıyor.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Add a comment