Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Büyük Bitcoin (BTC) Operasyonu: 15 İlde Baskın Yapıldı

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Büyük Bitcoin (BTC) Operasyonu: 15 İlde Baskın Yapıldı

Bitcoin
Şubat 26, 2021 tarafından kointas
19
Sadece Bitcoin değil, genel olarak bütün kripto para sektörüne yönelik ciddi bir ilgi artışı yaşanıyor
1614349418_Emniyet-Genel-Mudurlugunden-Buyuk-Bitcoin-BTC-Operasyonu-15-Ilde-Baskin.jpg

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) son dönemde Türkiye’deki popülerliği kesinlikle rekor kırdı. Sadece Bitcoin değil, genel olarak bütün kripto para sektörüne yönelik ciddi bir ilgi artışı yaşanıyor ve bunu kötü amaçlarla kullanmak isteyenler de bulunuyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Bitcoin Çetesini Yakaladı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü de bir süredir böyle kişilere karşı yürüttüğü soruşturmada bugün önemli bir adım attı. Bir şirketin yatırımcıları Bitcoin madenciliği vaatleri ile kandırdığını tespit eden Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, 15 ilde eşzamanlı baskınlar düzenledi.

Şüphelilerin ponzi olarak da bilinen piramit yapı kurdukları ve böylelikle sayısı yüzleri geçecek şekilde dolandırıcılık yaptığı ortaya çıktı.

Dolandırıcıların toplamda 328 kişiyi dolandırdıkları ve bunun karşılığında 1.270.779 avro, 12.000 dolar, 4.177.374 TL haksız kazanç elde ettiği vurgulanıyor. Çetede ise 37 şüphelinin olduğu belirtilmekte.

Operasyonların İstanbul başta olmak üzere Ankara, Antalya, İzmir, Mersin, Bursa, Manisa, Balıkesir, Samsun, Van, Nevşehir, Eskişehir, Sakarya ve Kocaeli’de de yapıldığı belirtilmekte. 19 şüphelinin ise yakalanarak cezaevine gönderildiği belirtiliyor. Kalan şüpheliler için ise operasyonun sürdürüldüğü belirtilmekte.

Türkiye’de kripto paralara olan ilginin artması kesinlikle sektörün gelişmesi için iyi bir gelişme. Buna rağmen sektöre yeni giren yatırımcıların çok fazla kazanç vaatleri ile bu tip dolandırıcılara kurban gidebildikleri biliniyor.

Bu konuda yatırımcıların asla kolay kazanç peşinde koşmamaları ve gerçek olamayacak kadar güzel gelen tekliflerin gerçek olamayacağını bilmeleri önem arz etmekte.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Facebook sayfamız ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Add a comment