Elon Musk’ın Bitcoin (BTC) Alımı Sonrasında Peter Schiff’ten Sert İddia!

Elon Musk’ın Bitcoin (BTC) Alımı Sonrasında Peter Schiff’ten Sert İddia!

Bitcoin
Şubat 15, 2021 tarafından kointas
26
  Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla şirketi, kısa süre önce 1,5 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) alımı yaparak belki de tarihe geçti. Daha önce halka açık bir şekilde listelenen MicroStrategy gibi başka firmalar da BTC alımı yapsa da bunun Tesla olması BTC dinamiklerini değiştirdi. Ünlü ekonomist Alex Krüger, 2017 yılında parabolik yükselişin bittiği anda 3.000 dolara
Elon-Muskin-Bitcoin-BTC-Alimi-Sonrasinda-Peter-Schifften-Sert-Iddia.jpg

 

Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla şirketi, kısa süre önce 1,5 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) alımı yaparak belki de tarihe geçti. Daha önce halka açık bir şekilde listelenen MicroStrategy gibi başka firmalar da BTC alımı yapsa da bunun Tesla olması BTC dinamiklerini değiştirdi.

Ünlü ekonomist Alex Krüger, 2017 yılında parabolik yükselişin bittiği anda 3.000 dolara kadar gerileyen bir düşüş başladığını belirtmişti. Krüger’a göre 2021 yılında da 38.000 dolardan sonra benzer bir düşüş yaşandı ancak Tesla’nın BTC alımı her şeyi değiştirdi. Bu durum Bitcoin’i bir anda binlerce dolar yukarıya taşısa da şirket için zor günler başlamış gibi gözüküyor.

Tesla’nın Bitcoin Alımı Zararına mı Oldu?

En büyük Bitcoin eleştirmenlerinden Peter Schiff, Tesla’nın Bitcoin alımı sonrası hissedarların şimdiden %5 zarar ettiğini vurguladı. Schiff’in bu açıklaması ise Anthony Pompliano’nun yaptığı tweet sonrasında geldi. Pomp, Tesla’nın aldığı BTC’lerin şimdiden %40 kazanç sağladığını belirtti. Schiff ise “TSLA bunları satmadıkça kara geçmiş sayılmaz” diyerek durumun böylesine basit olmadığını vurguladı. Schiff’e göre 1,5 milyar dolarlık BTC için alıcı bulmak ise satıcı bulmaktan çok daha zor olabilir.

TSLA hisselerine bakıldığında ise bunun Şubat ayının başlarına kıyasla 860 dolardan 816 dolara kadar düştüğü görülüyor. Schiff’in düşüş ifadesi doğru olsa da bunun BTC alımları ile ilgili olup olmadığı kesin değil. Tesla’nın çevre dostu olma konusunda Çin’deki regülatörlerle sıkıntı yaşadığı biliniyor ve düşüşün temel sebebi bu olabilir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Facebook sayfamız ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Add a comment