Dünya Bankasından El Salvador’un Yardım Çağrısına Ret Geldi!

Dünya Bankasından El Salvador’un Yardım Çağrısına Ret Geldi!

Bitcoin
Haziran 17, 2021 tarafından kointas
20
Geçtiğimiz hafta kripto camiasını büyük ölçüde heyecanlandıran El Salvador olayının yankıları sürüyor. Bilindiği gibi El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele yaptığı bir paylaşımla ülkenin resmi para biriminin doların yanı sıra Bitcoin olacağıyla ilgili bir yasa tasarısının haberini vermişti ve hemen ardından Bitcoin‘in (BTC) dolaşımdaki itibari para gibi muamele görmesini sağlayacak olan yasa tasarısının kabul edildiği
Dunya-Bankasindan-El-Salvadorun-Yardim-Cagrisina-Ret-Geldi.jpg

Geçtiğimiz hafta kripto camiasını büyük ölçüde heyecanlandıran El Salvador olayının yankıları sürüyor. Bilindiği gibi El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele yaptığı bir paylaşımla ülkenin resmi para biriminin doların yanı sıra Bitcoin olacağıyla ilgili bir yasa tasarısının haberini vermişti ve hemen ardından Bitcoin‘in (BTC) dolaşımdaki itibari para gibi muamele görmesini sağlayacak olan yasa tasarısının kabul edildiği haberi gündeme bomba gibi düşmüştü.

Ancak konuyla ilgili yeni bir gelişme daha yaşandı ve Dünya Bankası, El Salvador’un BTC’yi yasal ödeme aracı olarak kullanmaya başlamasıyla ilgili yapmış olduğu teknik yardım talebini onaylamadı. Söz konusu ret cevabının ise Bitcoin’in çevreye verdiği olumsuz etki ve şeffaflık konusundaki zaafıyla alakalı olduğu ifade edildi.

Başka Şekillerde Yardımcı Olabiliriz!

Dünya Bankası, El Salvador’a yardımda bulunmama noktasında son derece net ve kararlı ancak regülasyon süreçleri ve itibari paranın şeffaflığı gibi konularda beklenen yardım noktasında yeşil ışık yakmış durumda.

Ünlü İsimler Bu Konuda Ne Düşünüyor?

Öte yandan söz konusu yardım talebi reddi kripto piyasasında farklı yankılar uyandırdı. Anthony Pompliano gibi isimler Dünya Bankasının olumsuz cevabına tepkililer. “Dünya Bankası Bitcoin’den nasıl para kazanılacağını çözemedi” şeklinde tweet atan Pomp’un yanı sıra söz konusu kararı yerinde bulan Steve Hanke gibi isimler de var. Nitekim Hanke’e göre böylesi bir girişim -Bitcoin’in resmi para birimi olması- ekonomiyi tamamen çökertebilir.

Uluslararası Para Fonu da (IMF) konuyla ilgili açık açık konuşmasa da Dünya Bankası ile benzer görüşlere sahip olduğunu belli etmiş durumda. Her iki dünya devinin de Bitcoin’in giderek büyüyen etki alanından ve itibari para birimlerini yok etmesinden korktukları yadsınamaz bir gerçek.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Add a comment