Dikkat: Bankaların Bitcoin (BTC) ve Kripto Para Borsalarına Aracılık Etmesi Yasaklandı Mı?

Dikkat: Bankaların Bitcoin (BTC) ve Kripto Para Borsalarına Aracılık Etmesi Yasaklandı Mı?

Bitcoin
Nisan 15, 2021 tarafından kointas
8
Az önce son dakika olarak paylaştığımız üzere Merkez Bankası “Ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına dair yönetmelik” yayınladı. Yönetmelik alım satım ilişkilerinde kripto varlıkların kullanımını yasaklamasının yanı sıra kripto varlık ticareti imkanı sunan borsalar ile bankalar arasındaki ilişkiyi kısıtlayan maddeler de içeriyor olabilir. Zira bu maddeye istinaden “bu madde sadece Papara gibi ödeme hizmeti kuruluşlarını kapsıyor, bankaları
Cin-Ozerk-Bolgesinde-Bitcoin-BTC-Madenciligi-Yasaklandi-Gerekce-Enerji.jpg

Az önce son dakika olarak paylaştığımız üzere Merkez Bankası “Ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına dair yönetmelik” yayınladı.

Yönetmelik alım satım ilişkilerinde kripto varlıkların kullanımını yasaklamasının yanı sıra kripto varlık ticareti imkanı sunan borsalar ile bankalar arasındaki ilişkiyi kısıtlayan maddeler de içeriyor olabilir. Zira bu maddeye istinaden “bu madde sadece Papara gibi ödeme hizmeti kuruluşlarını kapsıyor, bankaları kapsamıyor” şeklinde iddialar ortaya atılsa da işin aslı farklı olabilir.

Yönetmeliğin 4. maddesi kripto para borsaları ile bankalar arasındaki para transferlerini yasaklıyor.

“Ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların kullanılmaması

MADDE 4 – (1) Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremez, bu tür iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sunamaz.”

(2) Ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemez.

Görüleceği üzere bankalar kripto para borsalarına gönderilecek ve çekilecek fonlara artık aracılık etmeyecek.

Yerli kripto para borsalarını bu yönetmeliğe nasıl bir tepki vereceği bilinmezken, yönetmeliğin yürürlülük tarihinin 30.04.2021 olduğu unutulmamalı.

Yatırımcıların kafa karışıklığını gidermek adına daha detaylı anlatmak gerekirse, 4. maddenin 1. fıkrasında “Ödeme hizmeti sağlayıcılarının ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremez, bu tür iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sunamaz.” deniliyor.

Peki kim bu ödeme hizmeti sağlayıcıları?

Merkez bankasının sitesinde yayınlanan bir metine göre bankalar da bu alana giriyor.

Ödeme hizmeti sağlayıcılarının kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sağlayamayacağı açıkça düzenlenmiş. Buradaki kilit nokta yönetmeliğin çok geniş bir yasak getirerek “herhangi bir hizmet” ifadesini kullanmasıdır.

Yönetmelikten anlaşıldığı kadarıyla yatırımcılar bu tarihten sonra kripto para borsalarındaki varlıklarını banka hesaplarını çekemeyecek ve borsalara bankalar aracılığıyla para yatıramayacak. Bankaların da bu yönetmelik ile engellenip engellenmeyeceği henüz tam olarak net olmasa da bilinmezliğin birkaç gün içerisinde açıklığa kavuşturulacağı tahmin ediliyor.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir. Burada yer alan fikirler yazarın kişisel görüşleridir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Add a comment