“Çin’in Yeni Enerji Politikaları Bitcoin (BTC) Madenciliğine Zarar Verebilir!”

“Çin’in Yeni Enerji Politikaları Bitcoin (BTC) Madenciliğine Zarar Verebilir!”

Bitcoin
Mayıs 1, 2021 tarafından kointas
3
Bitcoin madenciliği yapan şirket sayısı her geçen gün artarken, madencilik sırasında harcanan enerjiye ilişkin tartışmalar da devam ediyor. Dünya genelindeki madencilik cihazlarının enerji tüketimi bazı ülkelerin yıllık enerji tüketiminden daha fazla. Ülkeler yenilenebilir kaynakların azalmasının önüne geçmek için enerji konusunda yeni adımlar atarken BTC madenciliğin bundan nasıl etkileneceği de merak konusu. Çinli gazeteci Colin Wu
Cinin-Yeni-Enerji-Politikalari-Bitcoin-BTC-Madenciligine-Zarar-Verebilir.jpg

Bitcoin madenciliği yapan şirket sayısı her geçen gün artarken, madencilik sırasında harcanan enerjiye ilişkin tartışmalar da devam ediyor. Dünya genelindeki madencilik cihazlarının enerji tüketimi bazı ülkelerin yıllık enerji tüketiminden daha fazla.

Ülkeler yenilenebilir kaynakların azalmasının önüne geçmek için enerji konusunda yeni adımlar atarken BTC madenciliğin bundan nasıl etkileneceği de merak konusu.

Çinli gazeteci Colin Wu Çin devlet başkanı Xi Jinping’in son açıklamalarına atıf yaparak ilerleyen süreçte BTC madenciliğinin bundan olumsuz etkilenebileceğini ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde karbon zirvesinde konuşan Xi, enerji tüketimine ilişkin bazı taahhütler de bulundu. Buna göre Çin 2026 yılından başlayarak 5 yıl boyunca Çin’in karbon ayak izini ve emisyon oranlarını azaltmaya odaklı projeler geliştirecek. Bu gereksinimleri karşılamayan ve yüksek enerji tüketen projelerin yasaklanması için gerekli adımların atılacağını ifade etti.

Hali hazırda BTC madenciliğinin ve hash gücünün büyük bölümü Çin’den geliyor. Çin’deki kömür madenlerine yakın konumlarda bulunan BTC havuzları bu sayede daha düşük maliyetle BTC üretimi yapıyor.

Xi’nin açıklamalarını yorumlayan Wu, bu açıklamaların Çin’in kripto para madenciliği endüstrisi üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini ifade etti.

Bitcoin’in enerji tüketimi konusundaki endişelerin dile getirilmesinin ardından yenilenebilir ve doğa dostu enerji kaynakları ile Bitcoin madenciliği yapılması konusunda araştırmaların devam ettiği biliniyor.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Add a comment