Çin’in Bitcoin (BTC) Madenciliği Kısıtlamaları İlk Etkilerini Göstermeye Başladı: Ağ Zorluğu Sert Düştü

Çin’in Bitcoin (BTC) Madenciliği Kısıtlamaları İlk Etkilerini Göstermeye Başladı: Ağ Zorluğu Sert Düştü

Bitcoin
Mayıs 30, 2021 tarafından kointas
22
Çin Devlet Konseyi tarafından Bitcoin (BTC) madenciliği ve alım satımına yönelik yeni uyarılar yapılması, zincirleme bir reaksiyona yol açtı. Bitcoin (BTC) fiyatı bu haber ile beraber sert düşüş yaşarken devamında Çin’e bağlı İç Moğolistan bölgesi tam da beklenen adımı attı. İç Moğolistan’ın Yasakları, Bitcoin Ağını Vurdu İç Moğolistan bölgesi tarafından yayımlanan 8 maddelik madencilik regülayonları,
Cinin-Bitcoin-BTC-Madenciligi-Kisitlamalari-Ilk-Etkilerini-Gostermeye-Basladi-Ag.jpeg

Çin Devlet Konseyi tarafından Bitcoin (BTC) madenciliği ve alım satımına yönelik yeni uyarılar yapılması, zincirleme bir reaksiyona yol açtı. Bitcoin (BTC) fiyatı bu haber ile beraber sert düşüş yaşarken devamında Çin’e bağlı İç Moğolistan bölgesi tam da beklenen adımı attı.

İç Moğolistan’ın Yasakları, Bitcoin Ağını Vurdu

İç Moğolistan bölgesi tarafından yayımlanan 8 maddelik madencilik regülayonları, aslında ülkenin karbon emisyon hedeflerine ulaşmasını sağlamak için çıkartıldı. Maddelerin oldukça ağır olması ve cezaların da arttırılması, Çin içerisindeki bazı madencilerin cihazlarını satmalarına ve işlemlerini durdurmalarına yol açtı.

Çin içerisindeki Bitcoin madenciliği tufanının gözle görülür ilk etkisi ise ağ zorluğuna yönelik oldu. 2 haftada bir algoritma tarafından otomatik ayarlanan hash rate oranı, zincir içi verilere göre haftalık düzeltme gününden sonra %16’lık düşüş yaşadı. 13 Mayıs tarihinde ağın zorluğunun rekor kırdığı biliniyor.

Ağ zorluğunun artması daha fazla madencinin sektöre giriş yapması anlamına gelirken düşmesi ise madencilerin cihazlarını kapattıkları anlamına geliyor.

Bitcoin ağının temelini oluşturan madencilerin ağdan çekilmeye başlaması hem merkezsizliğe hem de ağın güvenliğine ket vuruyor. Tabii bu aşamada yaşanan son düşüş için “ağ güvensiz” oldu demek son derece yersiz.

Ancak Bitcoin ağının işlemci gücü (hash rate) ne kadar fazla olursa ağa yönelik %51 saldırıları da o kadar zorlu ve maliyetli yani imkansız oluyor.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Add a comment