Çin’den Bitcoin ve Kripto Para Uyarısı Geldi! BTC Tepki Verdi!

Çin’den Bitcoin ve Kripto Para Uyarısı Geldi! BTC Tepki Verdi!

Bitcoin
Mayıs 18, 2021 tarafından kointas
10
Çin Merkez Bankası’na bağlı üç dernek tarafından yayınlanan bir belgede sanal para birimlerine yönelik uyarılarda bulunuldu. Belgede şu ifadeler yer aldı: “Son zamanlarda, sanal para fiyatları hızla yükselip düşüyor. Bu sanal para ticareti spekülasyonunun yeniden canlandığını gösteriyor. Bu hareketler insanların mal varlığı güvenliğini ciddi şekilde ihlal etti ve normal finansal düzeni bozdu. Çin Halk Bankası
Cinin-Yeni-Enerji-Politikalari-Bitcoin-BTC-Madenciligine-Zarar-Verebilir.jpg

Çin Merkez Bankası’na bağlı üç dernek tarafından yayınlanan bir belgede sanal para birimlerine yönelik uyarılarda bulunuldu.

Belgede şu ifadeler yer aldı:

“Son zamanlarda, sanal para fiyatları hızla yükselip düşüyor. Bu sanal para ticareti spekülasyonunun yeniden canlandığını gösteriyor.

Bu hareketler insanların mal varlığı güvenliğini ciddi şekilde ihlal etti ve normal finansal düzeni bozdu. Çin Halk Bankası ve diğer departmanlar tarafından yayınlanan “Bitcoin Risklerinin Önlenmesine İlişkin Bildirim” ve “Token İhracı Finansman Risklerinin Önlenmesine İlişkin Duyuru” gereksinimlerini daha ileri düzeyde uygulamak ve sanal para işlem spekülasyonunun risklerini önlemek için; Çin İnternet Finansmanı Derneği, Çin Bankacılık Derneği ile Çin Ödeme ve Takas Derneği ortaklaşa olarak aşağıdaki konularda uyarıda bulunuyor:

1- Sanal para birimi, para otoritesi tarafından ihraç edilmeyen, parasal özellikleri olmayan ve piyasada para birimi olarak kullanılmaması gereken ve kullanılamayacak belirli bir sanal emtiadır.

2- Kurumlar ve şirketler sanal para birimleri ile ilgili faaliyette bulunmamalıdır.

3- Sanal para biriminin gerçek değer desteği yoktur ve fiyatların manipüle edilmesi son derece kolaydır. Spekülatif alım satım faaliyetleri, sahte varlık riskleri, iş başarısızlığı riskleri ve yatırım spekülasyon riskleri gibi çoklu risklere sahiptir. Yatırımcılar bu konularda farkındalıklarını geliştirmelidir.

4-Tüm üye birimler, ilgili ulusal düzenleme gerekliliklerini sıkı bir şekilde uygulamalı, sektörün öz disiplin taahhütlerine uymalı ve sanal para birimleriyle ilgili herhangi bir ticari faaliyette bulunmaktan veya bunlara katılmaktan kararlı bir şekilde kaçınmalıdır.”

Çinli gazeteci Colin Wu, derneklerinin açıklamalarını yorumladı ve şunları aktardı:

“Son zamanlarda, altcoinlerin artan popülaritesi düzenleyicilerin dikkatini çekti. Bu alanda Çin’de daha fazla yeni yatırımcı ortaya çıktı. Ancak dernek tarafından yapılan bu uyarı, Çin makamlarının henüz daha yüksek bir ilgi seviyesine ulaşmadığını gösteriyor.

Bu belgeden Çin’lilerin bu alanda araştırma yapmaya devam ettiklerini görüyoruz. Ancak belgede bir sonuca varılmıyor. Görünen o ki Bitcoin’in yasal statüsünü tanımadan önce mevcut politikaya bağlı kalacaklar ve bireylerin buna katılmasına izin verecekler. Ancak Çinli şirket ve kurumların buna dahil olmasına izin vermeyecekler.”

Wu, Çin’de Bitcoin’i tanımlamak için “sanal para birimi” tanımının da kullanıldığını ve bunun en olumsuz ifade şekli olduğunu da aktardı.

Belgenin yayınlanma saatiyle Bitcoin’deki son düşüşün saatleri örtüşüyor. Bu nedenle son düşüşte bu haberin etkisi olabileceği değerlendiriliyor.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Add a comment