Çin, Kripto Para Madenciliğide “İspiyonculuk” Devrini Başlatıyor

Çin, Kripto Para Madenciliğide “İspiyonculuk” Devrini Başlatıyor

Bitcoin
Mayıs 19, 2021 tarafından kointas
14
Kripto para piyasası, Çin’den gelen “sözde” kripto para yasağı haberi ile sarsıldı ve ciddi bir düşüş yaşandı. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) bir anda 36.000 dolar seviyesine kadar gerilerken Çin’in ise yasaklar konusunda geri adım atmak istemediği görülüyor. Çin’in İç Moğolistan Bölgesinde Kripto Para Madencilerine İhbar Hattı İç Moğolistan Geliştirme ve Reform Komisyonu (DRC)
Cin-Kripto-Para-Madenciligide-Ispiyonculuk-Devrini-Baslatiyor.jpg

Kripto para piyasası, Çin’den gelen “sözde” kripto para yasağı haberi ile sarsıldı ve ciddi bir düşüş yaşandı. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) bir anda 36.000 dolar seviyesine kadar gerilerken Çin’in ise yasaklar konusunda geri adım atmak istemediği görülüyor.

Çin’in İç Moğolistan Bölgesinde Kripto Para Madencilerine İhbar Hattı

İç Moğolistan Geliştirme ve Reform Komisyonu (DRC) tarafından yayınlanan bir duyuruya göre, İç Moğolistan bölgesinde kripto para madencilerine özel bir ihbar hattı kuruldu. Söz konusu ihbar hattı, özel e-posta adresi ve bunun gibi iletişim kanalları ise bölgede kripto para madenciliği yapanların ihbar edilmesi için oluşturuldu.

Çin’in Bitcoin madenciliği ile bilinen İç Moğolistan bölgesi, böylelikle kısa süre önce yasaklanan “vatandaşların kripto para madenciliği yapma” eylemini durdurmayı amaçlıyor. Normalde bölgedeki veri merkezlerine imtiyazlar tanınıyor ve bunlar daha az vergi öderken daha düşük elektrik ücretlerinden faydalanıyor.

İç Moğolistan bölgesi yetkilileri geçtiğimiz mart ayında bölgedeki bütün kripto para madencilerinin faaliyetlerini durdurması kararı almıştı. Bunun çoğunlukla fosil yakıt tabanlı olduğu belirtilirken madenciler apar topar taşınmak veya kepenk indirmek zorunda kaldı. Bölgedeki kripto para madencilik şirketlerinin, Bitcoin’in hash rate’nin yüzde 51’inden fazlasını oluşturduğu da iddia edilmekte.

Bitcoin’in hash rate’i ise 15 Mayıs tarihinden itibaren neredeyse yüzde 50 değer kaybetti ve bunun Çin ile ilgili olduğu düşünülüyor.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Add a comment