BtcTurk Kripto Para Borsasından Beklenen İtiraf Geldi: Kullanıcı Verileri Sızdırıldı

BtcTurk Kripto Para Borsasından Beklenen İtiraf Geldi: Kullanıcı Verileri Sızdırıldı

Bitcoin
Mayıs 17, 2021 tarafından kointas
11
Türkiye’nin en büyük kripto para borsalarından birisi olan BtcTurk, günlerdir anıldığı sızıntı iddialarını bugün doğruladı. BtcTurk’un resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, kullanıcıların fonları ile ilgili hiçbir sorun ve sızıntının BtcTurk kaynaklı olmadığı vurgulandı. Öte yandan günlerdir gündem olan ve borsanın yalanladığı sızıntı iddialarının bir kısmı teyit edildi. BtcTurk, İddiaları Doğruladı BtcTurk, iddia edilen sızıntının ve
BtcTurk-Kripto-Para-Borsasindan-Beklenen-Itiraf-Geldi-Kullanici-Verileri-Sizdirildi.jpg

Türkiye’nin en büyük kripto para borsalarından birisi olan BtcTurk, günlerdir anıldığı sızıntı iddialarını bugün doğruladı.

BtcTurk’un resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, kullanıcıların fonları ile ilgili hiçbir sorun ve sızıntının BtcTurk kaynaklı olmadığı vurgulandı. Öte yandan günlerdir gündem olan ve borsanın yalanladığı sızıntı iddialarının bir kısmı teyit edildi.

BtcTurk, İddiaları Doğruladı

BtcTurk, iddia edilen sızıntının ve ortaya konan örnek verilerin, iş ortaklığı içerisinde olunan kurumlar ile KVKK kapsamında yapılan sözleşmelere uygun olarak paylaşılmasından önce, Temmuz 2018 tarihinde sistem dışına çıkartılan veri setlerinden birinin taslak hali olduğunu vurguladı.

Bu da Temmuz 2018 tarihinden önce kayıt olan 516.954 kullanıcının verilerinin, Temmuz 2018 tarihinde sızdırıldığını göstermekte. Kullanıcıların şifreleri veya bakiye bilgileri ile banka hesapları sızdırılmazken, 8 kalem önemli verisinin sızdırıldığı doğrulandı.

BtcTurk kullanıcılarının sızdırılan verileri arasında şunlar yer alıyor:

  1. BtcTurk’te kayıtlı Ad Soyad, TC Kimlik Numarası ve kullanıcı numarası,
  2. BtcTurk’te kayıtlı e-posta bilgisi,
  3. BtcTurk’te kayıtlı adres bilgisi,
  4. BtcTurk’te kayıtlı doğum tarihi
  5. BtcTurk’te kayıtlı cep telefonu numarası,
  6. Temmuz 2018 öncesi hesaba en son giriş tarihi,
  7. Temmuz 2018 öncesi hesaba en son giriş yapılan IP adresi ve,
  8. geri döndürülemez şekilde PBKDF2 algoritması ile maskelenmiş kullanıcı şifreleri.

BtcTurk, sızdırılan veriler arasında ise özçekim kayıtları, banka hesapları, finansal şifreler ve nitelikli verilerin olmadığını bir kere daha vurguladı.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Add a comment