Bitcoin’de Hashrate Düşmeye Devam Ediyor! Fiyata Etkisi Ne Olacak?

Bitcoin’de Hashrate Düşmeye Devam Ediyor! Fiyata Etkisi Ne Olacak?

Bitcoin
Haziran 11, 2021 tarafından kointas
13
Bir yandan El Salvador tarafından Bitcoin yasal para birimi olarak kabul edilirken bir yandan Çin’den Bitcoin madenciliğinin yasaklanması haberleri geliyor. Çin hükümeti enerji tasarrufu sağlayan çevre korumasını gerekçe göstererek yeni kripto para madenciliği kurmayı yasakladı ve halihazırda var olan madencilik faaliyetlerini de durdurdu. Bitcoin madenciliğinde Xinjiang eyaleti, İç Moğolistan ve Sincan en büyük katkı sağlayan
Bitcoin-Hash-Rate-Orani-Nisandaki-Cokuse-Benzer-Sekilde-Dusuyor.jpg

Bir yandan El Salvador tarafından Bitcoin yasal para birimi olarak kabul edilirken bir yandan Çin’den Bitcoin madenciliğinin yasaklanması haberleri geliyor.

Çin hükümeti enerji tasarrufu sağlayan çevre korumasını gerekçe göstererek yeni kripto para madenciliği kurmayı yasakladı ve halihazırda var olan madencilik faaliyetlerini de durdurdu.

Bitcoin madenciliğinde Xinjiang eyaleti, İç Moğolistan ve Sincan en büyük katkı sağlayan üç önemli bölgeyi oluşturuyordu. Bu bölgelerde Çin hükümeti yasakları uygulamaya başladı.

Çin’de madencilik yasağı sonrası Bitcoin hash oranı önemli ölçüde düşmeye başlamıştı. Son olarak Sincan bölgesinde de madencilik faaliyetleri durdurulunca Bitcoin hash oranında düşüşler yaşanmaya devam etti.

Çinli muhabir Colin Wu Twitter hesabından yayınladığı bilgilere göre, Bitcoin hash oranı 11 Haziran itibari ile 20E’ye kadar düştü. Öğlen saatlerinde bu paylaşımı yapan Wu, “1 saat 45 dakika boyunca yeni blok üretilmedi” notunu da düştü.

Akşam saatlerinde yeni bir paylaşımda bulunan Wu, “ortalama hashrate oranı düşmeye devam ediyor. Bu 12 Mayıs’taki zirveden %37’lik bir düşüş anlamına geliyor” dedi.

Fiyata Etkisi Ne Olacak?

Hashrate Bitcoin’deki hesaplama gücünü ifade eder. Bu oran ağın sağlıklı çalışması için önemli olsa da hashrate ile Bitcoin fiyatı arasında doğrudan ve sıkı bir korelasyon olmadığını biliyoruz. Ancak hash oranında yaşanan ani düşüşlerin ve dalgalanmaların bazı algoritmaları tetiklediğini ve sert satışlara neden olduğunu gözlemledik. Nisan ayında tek bir günde yaşanan 10.000$’lık düşüşün, Çin’deki elektik kesintileri sonrası hashrate oranındaki sert düşüşten kaynaklandığını paylaşmıştık.

Bu nedenlerle Çin’in madenciler üzerindeki baskıcı politikası devam ederken yatırımcıların bir gözünün Bitcoin hashrate tablosunda olmasında fayda var.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Add a comment