Bitcoin’de Çin Baskısı Devam Ediyor! Madencilik Havuzlarının Hashrate Oranı Hızla Düşüyor!

Bitcoin’de Çin Baskısı Devam Ediyor! Madencilik Havuzlarının Hashrate Oranı Hızla Düşüyor!

Bitcoin
Haziran 9, 2021 tarafından kointas
12
En büyük Bitcoin madenciliği havuzları Çin’de bulunuyor. Enerjinin ucuz olması nedeniyle pek çok Bitcoin madencilik şirketi Çin’i tercih ediyordu. BTC.com verilerine göre Çin merkezli madencilik havuzlarının hash rate oranının son 24 saatte %11 ile %30 arasında düşüş yaşadığı görülüyor. Aşağıdaki grafikte Çin merkezli AntPool, F2Pool, Poolin ve BTC.com havuzlarının hashrate değişimini görebilirsiniz. Kripto para borsaları
1622309472_Esrar-Operasyonu-Yaparken-Bitcoin-Madeni-Buldular.jpg

En büyük Bitcoin madenciliği havuzları Çin’de bulunuyor. Enerjinin ucuz olması nedeniyle pek çok Bitcoin madencilik şirketi Çin’i tercih ediyordu.

BTC.com verilerine göre Çin merkezli madencilik havuzlarının hash rate oranının son 24 saatte %11 ile %30 arasında düşüş yaşadığı görülüyor. Aşağıdaki grafikte Çin merkezli AntPool, F2Pool, Poolin ve BTC.com havuzlarının hashrate değişimini görebilirsiniz.

Kripto para borsaları Binance ve Huobi’nin madencilik havuzlarının da son 24 saatte %10’un üzerinde hash gücü kaybı yaşadığı görülüyor.

Çin dışında faaliyet gösteren havuzlarda keskin bir değişim yaşanmadığı görülüyor.

Hash rate düşüşleri Çin’in madencilere yönelik eylemlerinin ardından geldi. Bugün Xinjiang’daki Changji hükümeti Zhundong Teknoloji parkı yetkililerine bir emir göndererek yönetimleri altındaki madencilik faaliyetlerini kapatmaları talimatını verdi.

Zhundong Teknoloji parkı, 15.500 km2 bir alanda çeşitli üretim tesislerinin kurulu olduğu ekonomik bir bölge. Xinjiang eyaletindeki madencilik tesislerinin önemli bir bölümü de bu bölgede yer alıyor. Bitcoin’de nisan ayında yaşanan hashrate kaynaklı düşüşte bu bölgede yaşanan elektrik kesintileri ile bağlantılı idi.

Hükümetten gelen bu emir sonrası kapanan havuzlar nedeniyle hashrate oranında düşüş olduğu görülüyor.

Çin’den gelen raporlar madencilerin ekipmanlarını Çin’in dışına çıkarmaya başladığı yönünde. Madenciler Çin’in baskısından kurtuluş olmadığının farkında. Bu nedenle Orta Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa Birliği’nin bazı bölgelerine doğru taşınıyorlar.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Add a comment