Bitcoin’de (BTC) Kritik Gün Ve Kritik Seviyeler!

Bitcoin’de (BTC) Kritik Gün Ve Kritik Seviyeler!

Analizler
Mayıs 16, 2021 tarafından kointas
31
Oldukça sıkıntılı günlerden geçen kripto para piyasasında Bitcoin’in (BTC) bir süredir karar aşamasında olduğu biliniyor. 18 Nisan günü, 20 günlük hareketli ortalama olan MA20 (60.000 Dolar) seviyesinin kırılmasıyla başlayan AYI sezonu mu geldi? sorularının cevabının bugün verileceği belirtiliyor. Haftalık Kapanışın Önemi! Daha önceki BOĞA yani yükseliş piyasalarında BTC’nin 20 haftalık ortalamaya doğru bir düzeltme yaptığı
Bitcoinde-BTC-2020-Tahminleri-Tutan-Analist-2021-Icin-Ne-Dusunuyor.jpg

Oldukça sıkıntılı günlerden geçen kripto para piyasasında Bitcoin’in (BTC) bir süredir karar aşamasında olduğu biliniyor. 18 Nisan günü, 20 günlük hareketli ortalama olan MA20 (60.000 Dolar) seviyesinin kırılmasıyla başlayan AYI sezonu mu geldi? sorularının cevabının bugün verileceği belirtiliyor.

Haftalık Kapanışın Önemi!

Daha önceki BOĞA yani yükseliş piyasalarında BTC’nin 20 haftalık ortalamaya doğru bir düzeltme yaptığı ve ardından yükselişin devam ettiği görülüyor. Bugünün mum kapanışının aynı zamanda haftalık bir kapanış olması, bugünün önemini artırıyor.

48.650 dolar dolaylarında bulunan haftalık MA20’nin üzerindeki bir kapanış, BTC fiyatında bir rahatlamayı sağlayabileceği gibi altındaki kapanışta da satış baskısını artırabilir. Herkesin kilitlendiği bu seviyenin yanı sıra düne göre bir toparlanma yaşayan BTC, yayın saati itibariyle 49.090 dolar üzerinden alıcı buluyor.

Bitcoin (BTC) Haftalık Grafik – Kaynak: Tradingview

Teknik anlamda RSI göstergesinin 94.83 seviyesinden 55 civarına kadar rahatlaması ve ayrıca StochRSI tarafında da oversold bölgesinde olunması, fiyattaki yükseliş beklentilerini artırıyor.

Haftalık grafikte ekstra bir de kapanışlar baza alındığında, fiyatın bugünü 49.066 üzerinde bir kapatmasıyla fiyat ve RSI arasında pozitif uyumsuzluk oluşması bekleniyor.

Son olarak her şeyin iyiye gittiği senaryoyu ele aldığımızda grafik üzerinde uygulanan fibonacci düzeltmesine göre BTC’nin bir sonraki orta – uzun vadeli hedefinin 93.000 – 94.600 aralığı olması beklenebilir.

Günlükte Alçalan Kama Ve Engulfing Bullish İhtimali!

Günlük grafikte trend için önemli seviye olan MA20 (54.590 Dolar) seviyesinin altında olan BTC, daha düşük dipler (Lower Low -LL) ve daha düşük tepeler (Lower High – LH) yaparak bir alçalan kama formasyonu oluşturmuşa benziyor.

Genellikle yukarı yönlü kırılan alçalan kamalar neticesinde BTC’nin de bu seviyelerden yükseliş yaşaması ve en azından kamanın üst bandı olan 55.000 dolar civarına yükselmesi bekleniyor.

MACD tarafında hâlâ momentumun negatif olduğu ve RSI’ın da 50 seviyesinin altında olduğu görülüyor. Ancak haftalık grafikte de olduğu gibi günlükte de fiyat ve RSI arasında pozitif uyumsuzluk ortaya çıkıyor. Ve bu bağlamda 55.000 dolara yükseliş ihtimali güçleniyor.

Bitcoin (BTC) Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Bu grafiğimizde bir diğer görünüm ise Engulfing Bullish yani yutan boğa formasyonu ihtimali oluyor. Yutan boğa formasyonu, bir önceki gün yapılan satışların alıcılar tarafından silinmesi ve önceki muma göre daha yüksek bir kapanışın gelmesi olarak tanımlanabilir.

Bu tanıma göre BTC’nin bugünün kapanışını 49.850 – 50.000 aralığında veya daha üstünde yapması gerekiyor. Bu formasyonun teyidi ise ertesi gün mumunun yine yeşil olmasıyla alınabilir.

Kısaca özetlemek gerekirse, BTC’in gerçekten kritik bir karar aşamasında olduğu bu seviyelerde alım yapma riskinin fazla olduğu görülüyor. Ancak yine de risk alıp alım yapan yatırımcılar 46.000 altındaki kapanışta stop olmayı tercih edebilirler. Ayrıca yukarıda bahsedilen kama formasyonunun kırılması yeni bir ATH’yi beraberinde getirebilir.

* Yukarıda yazılanlar yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir, lütfen kendi yatırım kararlarınızı bizzat kendiniz alınız.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Add a comment