Bitcoin’de (BTC) Ayılar Bu Seviyeye Odaklandı! Boğa Devam Edecek Mi?

Bitcoin’de (BTC) Ayılar Bu Seviyeye Odaklandı! Boğa Devam Edecek Mi?

Bitcoin
Mayıs 11, 2021 tarafından kointas
23
Bitcoin’in 60.000$ direncini uzun süredir kıramaması ve son haftalarda eski volatilitesini geri kazanması bazı yatırımcıların düşüş gelecek yönündeki beklentisini artırdı. Soru İşaretleri Artıyor Daha önceki haberlerimizde paylaştığımız zincir içi birçok veri Bitcoin’de henüz zirvede olmadığımızı gösteriyor olsa da, kısa vadeli fiyat hareketleri ve küresel piyasalardaki dalgalanmalar soru işaretlerini artırıyor. Boğa Bitti Mi? Elbette boğa bitti
124-Yillik-Trend-Ayi-Piyasasi-Sinyali-Veriyor-Bitcoine-BTC-Etkisi.jpg

Bitcoin’in 60.000$ direncini uzun süredir kıramaması ve son haftalarda eski volatilitesini geri kazanması bazı yatırımcıların düşüş gelecek yönündeki beklentisini artırdı.

Soru İşaretleri Artıyor

Daha önceki haberlerimizde paylaştığımız zincir içi birçok veri Bitcoin’de henüz zirvede olmadığımızı gösteriyor olsa da, kısa vadeli fiyat hareketleri ve küresel piyasalardaki dalgalanmalar soru işaretlerini artırıyor.

Boğa Bitti Mi?

Elbette boğa bitti ve ya devam edecek şeklinde kesin bir kanı ortaya koymak mümkün değil.

Bu seviyelerde Bitcoin’de boğanın bittiğini ve önümüzdeki süreçte bir kaç yıl süren ayı piyasası yaşanacağı iddia eden analist sayısı oldukça az.

Mevcut konjonktürde Bitcoin’e yönelik pozitif haber akışının devam ettiğini ve kurumsal talebin hala iyi seviyeler de olduğu göz önüne aldığımızda bu azınlığın tezlerinin doğrulunu ispat edecek bir verimiz bulunmuyor.

Bitcoin’de Düzeltme İhtiyacı Var Mı?

Ancak bazı analistlere göre Bitcoin’deki bu yavaşlama büyük bir düzeltmeye ihtiyaç olduğunun sinyalini veriyor.  Bu tezi savunan analistler Bitcoin’de 64800$ seviyelerinden sonra başlayan düşüşlerin geçici mi kalıcımı olduğunu anlamak için 58.000$ seviyesinin kritik olduğunu ifade ediyor.

Neden 58.000$ ?

Bu tezi savunanlar Bitcoin’deki son yükselişlerin, yaşanan %27’lik düşüşün bir düzeltmesi olduğunu ifade ediyor. Yükselişlerin düzeltmesi olduğu gibi düşüşlerin de düzeltmesi olduğunu hatırlatmak da fayda var.  Buna göre 64.854$ seviyesinden 47.000$’a bir fibonacci düzeltmesi çektiğimizde altın oran (0.618) seviyesi bize 58.000$’ı işaret ediyor.

Grafiği incelediğimizde 47.000$’a kadar düşen fiyatın daha sonraki yükselişlerde 58.000$ üzerinde (altın oran) tutunamadığını gözlemliyoruz. Analistler bu noktada 58.000$ üzerinde bir kaç günlük mum kapanışı görmeden bu hareketlerin geçici yükselişler olabileceğini ve Bitcoin’de aşağı yönlü daha sert düzeltmelerin gelebileceğini vurguluyor.

Boğa Devem Edecek Diyenler Oldukça Fazla

Yukarıdaki iki karamsar görüşe rağmen Bitcoin’de kurumsal alımların devam ettiğini ve boğanın bitmediğini ifade eden analist sayısı da olukça fazla. Bu analistler teknik görüntüden ziyade zincir içi verilerine odaklanıyor ve Bitcoin’de zirvenin henüz gelmediğini ifade ediyor.

Bitcoin’de boğanın devam edeceğini düşünenlerden birisi de analiz şirketi CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju.

Ju bir paylaşımında önemli bir veriye atıf yaparak yakında bir kurumsal şirketin alım haberinin çıkabileceğini ifade etti. Ju’ya göre bu Facebook kadar büyük bir şirket olabilir.

Ju’nun paylaştığı grafik incelendiğinde, 48.000$ ile 60.000$ aralığında kurumsal yatırımcıların alım yaptığı Coinbase borsasından 154.000 BTC’nin çıkış yaptığı görülüyor. Bu kurumsal yatırımcıların bu aralıkta ciddi bir akümülasyon içerisinde olduğunu ve Bitcoin biriktirdiğini gösteriyor.

Kurumsal alıcılar tarafından bu aralıkta biriktirilen BTC’lerin değeri yaklaşık 8.6 milyar dolar. Dolayısıyla kurumsal kanatta Bitcoin fiyatında bir düzeltme yaşanacağına ilişkin bir beklenti olmadığı ve daha yüksek fiyatlar için hazırlık yapıldığı görülüyor.

Yatırımcı Ne Yapmalı?

Yatırımcılar öncelikle riskini yönetmeli. Piyasa dinamiklerinin her zaman değişebileceği unutulmamalı ve risk yönetimini buna göre yapılmalı. Yani piyasada sadece boğa veya ayı olmak size büyük bir kazanç sağlamayacaktır. Zamanı geldiğinde boğa olabilmeli zamanı geldiğinde de ayıya hemen dönebilmelisiniz. Bunu için bir coinle duygusal bir bağ yaşamamanız gerekiyor.

Doğru Zamanını Nereden Bileceğiz?

Bilemeyeceksiniz. Bilinseydi 2018 çöküşünde birçok yatırımcı batmazdı. Bu noktada piyasa dinamiklerini iyi analiz etmeli ve boğada olduğunuz dönemde bile her an ayı gelebilirmiş gibi hazırlıklı olmalısınız. Her pozisyonda vadeli veya spot fark etmez stopunuzu koymalısınız. Tüm malvarlığınızla bir coine “all in” girmemelisiniz. Parçalı alım ve parçalı satım stratejilerinde kendinizi geliştirmelisiniz.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Add a comment