Bitcoin ve Kripto Para Bağımlılığına Dikkat! “Market Verdiğini Geri Alır!”

Bitcoin ve Kripto Para Bağımlılığına Dikkat! “Market Verdiğini Geri Alır!”

Bitcoin
Haziran 2, 2021 tarafından kointas
13
Kripto para piyasaları ile tanıştıktan sonra hayatınızda bazı değişiklikler olduğunu fark etmişsinizdir. Piyasaların 7/24 açık olması ve volatilitenin yüksek oluşu kripto para yatırımcıları için çok yıpratıcı olabiliyor. Uykusuz geceler, stresli günler derken farkında olmadan yaşam biçiminiz değişiyor. BBC bir haberinde kripto para yatırımcısı bir İngiliz’in nasıl kripto para bağımlısı olduğunu ve sonucunda karşılaştığı olayları hikayeleştirildi.
Bitcoin-ve-Kripto-Para-Bagimliligina-Dikkat-Market-Verdigini-Geri-Alir.jpg

Kripto para piyasaları ile tanıştıktan sonra hayatınızda bazı değişiklikler olduğunu fark etmişsinizdir. Piyasaların 7/24 açık olması ve volatilitenin yüksek oluşu kripto para yatırımcıları için çok yıpratıcı olabiliyor. Uykusuz geceler, stresli günler derken farkında olmadan yaşam biçiminiz değişiyor.

BBC bir haberinde kripto para yatırımcısı bir İngiliz’in nasıl kripto para bağımlısı olduğunu ve sonucunda karşılaştığı olayları hikayeleştirildi.

Kripto para birimi bağımlılığından kurtulmak için hala bir hastanede tedavi gören kişinin kimliği açıklanmadı ve hikaye boyunca ondan Jake olarak bahsedildi.

Kişisel Yaşantınızdaki Olumsuzluklar Sizi Bağımlılığa İtebilir

2015 yılından itibaren kripto para piyasaları ile ilgilenen ve ilk olarak 2015 yılında Bitcoin aldığını ifade eden Jake, şimdiye kadar milyonlarca sterlin kaybetti. Bu sorunun bağımlılık boyutuna ulaşması ise bir kaç yıl öncesine dayanıyor.

“Bu ilgimin problem olmaya başladığı anı size nokta atışı olarak söyleyebilirim. Kenara koyduğum param trade ettikçe yavaş yavaş eriyordu. Fakat bir ticarete girdim ve sahip olduğum bütün parayı riske attım. Bu yaptığım tek bir ticarette kaybettiğim hemen hemen her şeyi geri kazandım. Bu duygu kesinlikle bir öforiydi (Bir hastalığın ön belirtisi olan coşku hali).”

Evliliğindeki ve kişisel yaşantısındaki sorunlara nazaran bu coşkulu duygu halini seven Jake, bu noktada kripto para ticaretine bağımlı olmaya ve sürekli olarak piyasa ile ilgilenmeye başladı.

Market Verdiğini Bir Noktada Geri Alır

Bu ticaretlerin verdiği başarı ve güven duygusuyla işleri büyüten Jake, çalıştığı işyerindeki müşterilerin parasıyla da kripto para ticaretine başladı. Ancak bu defa işler umduğu gibi ilerlemedi.

“Bir gece 20 dakika içerisinde piyasa çok hızlı hareket etti ve her şeyi kaybettim. Tüm param tasfiye oldu.”

Bu hamle sonrası zimmete para geçirme gibi suçlamalarla da karşılaşan Jake, ailesinin yardımıyla 1.5 milyon sterlin ödemek zorunda kaldı.

Tüm mal varlığını kaybettikten sonra tedaviye başlayan Jake, bu konuda ihtisaslaşmış bir hastane olmadığı için kumara takıntılı insanların bulunduğu hastanelerden birisinde tedavi görüyor.

Uyarılarımız

Her zaman yaptığımız uyarıları bu hikaye sonrası da yapmakta fayda görüyoruz. Kripto para piyasaları aşırı riskli piyasalardır. Tamamını kaybetmeyi göze alamayacağınız hiç bir para ile bu piyasalarda yatırım yapmamalısınız. Borç para ile, kredi alarak veya kısa vadede size lazım olacak bir para ile yatırım yapmamalısınız.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Add a comment