Bitcoin Hash Rate Oranı Nisan’daki Çöküşe Benzer Şekilde Düşüyor!

Bitcoin Hash Rate Oranı Nisan’daki Çöküşe Benzer Şekilde Düşüyor!

Bitcoin
Mayıs 21, 2021 tarafından kointas
18
Bitcoin’de olumsuz haber akışından kaynaklı fiyat dalgalanmaları devam ederken, ağdaki hash rate oranında da ciddi geri çekilmeler görülüyor. Hash rate, Bitcoin ağının işlem gücünü ölçmek için kullanılan bir birimdir. Kolay anlaşılması bakımından madencilik aktivitesinin gücü olarak da değerlendirilebilir. Bitcoin madenciliğinde Çin önemli bir yere sahip. Ucuz enerji kullanmak isteyen şirketler Çin’in belirli bölgelerinde kümelenmiş durumda.
Bitcoin-Hash-Rate-Orani-Nisandaki-Cokuse-Benzer-Sekilde-Dusuyor.jpg

Bitcoin’de olumsuz haber akışından kaynaklı fiyat dalgalanmaları devam ederken, ağdaki hash rate oranında da ciddi geri çekilmeler görülüyor.

Hash rate, Bitcoin ağının işlem gücünü ölçmek için kullanılan bir birimdir. Kolay anlaşılması bakımından madencilik aktivitesinin gücü olarak da değerlendirilebilir.

Bitcoin madenciliğinde Çin önemli bir yere sahip. Ucuz enerji kullanmak isteyen şirketler Çin’in belirli bölgelerinde kümelenmiş durumda.

Geçtiğimiz Nisan ayında Çin’in Xinjiang bölgesinde yaşanan patlamalar nedeniyle madenciler çalışamaz hale gelmiş ve Bitcoin hash rate oranı büyük bir düşüş yaşamıştı. Bu düşüşün ardından Bitcoin’de tek bir günde 10.000$’lık bir geri çekilme görüldü.

Çin’de Bitcoin madencilerinin yoğun olduğu bölgelerin başında Sichuan bölgesi de yer alıyor. Sichuan’ın Çin’in en büyük madencilik bölgesi olduğu ifade ediliyor. Bu bölgede enerjinin büyük bir kısmı hidro elektrik santrallerinden elde ediliyor.

Şu sıralar kurak bir sezon geçiren Sichuan’da hidro elektrik santrallerinin verimli kullanılamadığı ve çevre bölgelerden elektrik satın alındığı ifade ediliyor. Bu süreçte yaşanan elektrik kesintilerinin Bitcoin madenciliğini olumsuz etkilediği ve bu nedenle Bitcoin’deki hash rate oranın düştüğü görülüyor.

Bu kesintiler Bitcoin ağının daha yavaş çalışmasına neden oluyor.

Çin’den ve ABD’den gelen olumsuz haberler, Elon Musk’ın manipülasyonları ve madencilik yapılan bölgelerde yaşanan elektrik kesintilerinin son düşüşlerde payı olduğu görülüyor.

Sichuan’daki durumun geçici olduğu ve ağın normale döneceği ifade ediliyor.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Add a comment