“Bitcoin Düşerken Balinalar 77.000 BTC Satın Aldı, BTC’de Bu Seviye Önemli!”

“Bitcoin Düşerken Balinalar 77.000 BTC Satın Aldı, BTC’de Bu Seviye Önemli!”

Bitcoin
Mayıs 27, 2021 tarafından kointas
16
Geçtiğimiz hafta Bitcoin’in 30.000$’a kadar düşmesiyle market büyük bir yara aldı. Bu düşüş sırasında altcoinlerdeki kayıplar %75’lere kadar ulaşırken, yaraların bir kısmı bu hafta sarıldı. Analiz şirketi Chainalysis Bitcoin’in 30.000$’a düştüğü sırada ağdaki hareketliliği inceleyerek bir rapor hazırladı. Chainalysis baş ekonomisti Philip Gradwell tarafından kaleme alınan raporda önemli bir kaç hususa vurgu yapıldı. Raporda en
Bitcoin-BTC-Balina-Pozisyonlarinda-Son-Durum-Ne-Ethereuma-ETH-Guven.jpg

Geçtiğimiz hafta Bitcoin’in 30.000$’a kadar düşmesiyle market büyük bir yara aldı. Bu düşüş sırasında altcoinlerdeki kayıplar %75’lere kadar ulaşırken, yaraların bir kısmı bu hafta sarıldı.

Analiz şirketi Chainalysis Bitcoin’in 30.000$’a düştüğü sırada ağdaki hareketliliği inceleyerek bir rapor hazırladı. Chainalysis baş ekonomisti Philip Gradwell tarafından kaleme alınan raporda önemli bir kaç hususa vurgu yapıldı.

Raporda en çok dikkat çeken husus Bitcoin’deki düşüş sırasında balinaların 3.2 milyar dolar değerinde 77.000 satın alması oldu.

Bitcoin madencilerine yönelik yaptırım tehditleri, Elon Musk’ın manipülatif twitleri derken piyasa 30.000$’ kadar geriledi. Verilere bakıldığında balinaların bu düşüşü fırsata çevirdiği ve düşüşü kullanarak Bitcoin topladıkları görülüyor.

Rapor, düşüş sırasında 1.2 milyon Bitcoin’in yüzde 5 ile yüzde 25 arasında bir kayıpla el değiştirdiğini gösteriyor.

“1.2 milyon Bitcoin’in yüzde 5 ile yüzde 25 kayıpla, 120 bin bitcoin ise  yüzde 25 kayıpla el değiştirdi. 2017 sonu ve 2020 mart ortasında yaşanan sert düşüşlere kıyaslandığında geçen haftaki düşüş Bitcoin tarihindeki en kötü düşüş değildi.”

Piyasaya son 12 ayda giren yatırımcılar tarafından tutulan Bitcoin’lerin ortalama fiyatı 37.800$.  Fiyatın kısa süreli olarak bu seviyelerin altına inip tekrar yükseldiğini gördük. Bu seviye ortalama Bitcoin maliyetlerinin takibi bakımından önemli.

Gradwell Bitcoin’deki beklentilerine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Yani kötü bir haftaydı, ama daha kötü olabilir miydi? Buna cevap vermek için, son 12 ayda giriş yapan yatırımcılar tarafından tutulan ortalama Bitcoin maliyetine bakıyorum çünkü bu genellikle bize bir taban sağlıyor.

Kripto paralar başka bir ayı piyasasına girmediği sürece, ki bence şu anda söz konusu olan yatırım ölçeği düşünüldüğünde, son 12 ayda giren yatırımcıların elinde tuttuğu varlıkların ortalama maliyetinin bir taban sağlamaya devam etmesi muhtemeldir.

Bu yüzden geçen hafta kriptodaki herkes için zorlu geçti ve bazı yatırımcılar büyük kayıplar yaşadı. Ancak sektör bu düşüşe yanıt veriyor gibi görünüyor. Bu konuda çoğu yatırımcı kendinden emin.

Örneğin, yatırımcı balinalar geçen hafta 77 bin Bitcoin satın alarak düşüşü satın aldı. Şu anda gerçekleşmemiş kayıpları olan ve zararda bekleyen ancak geçen hafta paniğe kapılmayan ve ne yapacaklarını netleştirmeyenler, ne yapacaklarına karar verdikçe önümüzdeki birkaç hafta içinde piyasasının yönünü göreceğiz.”

*Yatırım Tavsiyesi Değildir

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Add a comment