Bitcoin (BTC) Yine Kritik Hafta Sonlarından Birinde! – Detaylı BTC Fiyat Analizi

Bitcoin (BTC) Yine Kritik Hafta Sonlarından Birinde! – Detaylı BTC Fiyat Analizi

Analizler
Mayıs 30, 2021 tarafından kointas
26
Bitcoin (BTC) aylık mumlar açısından tarihi düşüş seviyelerinden birine doğru giderken yatırımcılar, arada kalan son bir günde BTC’nin kendini göstereceğine inanıyor. Ancak birçok analist, yayın saati itibariyle 35.850 dolar üzerinden alıcı bulan BTC’de AYI sezonun geldiğini düşünüyor. Haftalık Kapanış Ve AYI Sezonu Bağıntısı Daha önceki BTC analizimizde de değindiğimiz üzere BTC’deki trend için 20 haftalık
Dan-Held-Bitcoin-BTC-Fiyatini-1-Milyon-Dolara-Tasiyacak-Sartlari.jpeg

Bitcoin (BTC) aylık mumlar açısından tarihi düşüş seviyelerinden birine doğru giderken yatırımcılar, arada kalan son bir günde BTC’nin kendini göstereceğine inanıyor. Ancak birçok analist, yayın saati itibariyle 35.850 dolar üzerinden alıcı bulan BTC’de AYI sezonun geldiğini düşünüyor.

Haftalık Kapanış Ve AYI Sezonu Bağıntısı

Daha önceki BTC analizimizde de değindiğimiz üzere BTC’deki trend için 20 haftalık ortalama oldukça büyük önem taşıyor. Nitekim haftalık BTC grafiğine bakıldığında MA20 altındaki kapanışla birlikte BTC’nin %35’lik bir düşüş yaşadığı görülüyor.

Daha önceki BOĞA sezonlarında haftalık MA20’nin kaybedilmesiyle büyük düşüşlerin geldiği ve AYI sezonunun başladığı görülürken şu anda BTC’nin içinde bulunduğu durum da bunları yansıtıyor.

Bitcoin (BTC) Haftalık Grafik – Kaynak: Tradingview

Haftalık grafikte güncel haliyle 48.468 dolara denk gelen MA20 altında fiyatlanan BTC, MA50 seviyesi olan 28.268 dolar ve yeşil trend çizgisi üzerine bulunuyor. Bu etkenler dışında yükseliş trendinin başladığı düşünülen eylül ayının ilk haftasından çizilen fibonacci düzeltmesine göre, BTC’nin iğne attığı 29.085 – 30.846 dolar aralığı önemli bir destek görevi görüyor.

Bu aralık altındaki kapanışta BTC’nin daha büyük bir düşüşe gitmesi beklenirken herkesin söylediği “Bu sefer başka kurumsallar işin içine girdi” sözü bakalım BTC’deki döngüyü değiştirebilecek mi?

Günlükte Simetrik Üçgen Formasyonu!

Haftalık açıdan önemli olan MA20 gibi günlük grafikte de BTC açısından MA200’ün öneminden söz edilirken BTC’nin bir simetrik üçgen formasyonu oluşturduğu görülüyor.

BTC’nin 20.000 dolarlık psikolojik direnci kırdığı 16 Aralık 2020’den zirveye çekilen fibonacciye birlikte grafiğe geniş bir açıdan bakılarak BTC’nin formasyonlara karşı tepkileri izleniyor. Bu aşamada ilk olarak BTC’nin 8 Ocak’taki 42.000 dolarlık zirvenin ardından bir alçalan kama formasyonu oluşturduğu ve beklendiği gibi yukarı yönlü kırdığı görülüyor.

Bitcoin (BTC) Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Oluşan diğer formasyonlara karşı tepkilerinden sonra son olarak simetrik üçgen formasyonu oluşturan BTC’nin bu formasyonu aşağı yönlü kırmasına muhtemel olarak bakılıyor. Ancak her zamanki gibi bunu zaman gösterecek. Eğer bu formasyon aşağı yönlü kırılırsa fiyatın 25.000 dolara kadar düşüşünü görebiliriz. Yukarı yönlü bir hareket olursa da kırılımın doğrulanması için şu anda 41.000 dolara denk gelen MA200’ün kırılması beklenebilir.

4 Saatlikte Kırılan 2 Farklı Formasyon!

Son olarak 4 saatlik grafikte bakıldığında BTC’nin net bir şekilde içerisinde ilerlediği paralel yükseliş kanalını aşağı yönlü kırdığı ve bu kırılımın ardından alçalan kama formasyonu oluşturduğu görülüyor.

Bitcoin (BTC) 4 Saatlik Grafik – Kaynak: Tradingview

Alçalan kamaların genellikle yukarı yönlü kırıldığı bilinirken BTC’nin de burada yukarı yönlü kırılım yaptığı ancak BTC’nin üstel hareketli ortalama olan EMA21’de (36.250 Dolar) dirençle karşılaştığı ortaya çıkıyor.

Burada yaşanan yukarı yönlü kırılım sonrası yükseliş, EMA21’in geçilmesiyle düşüş sonrası düzeltme olarak önceki paralel kanalın alt bandına kadar sürebilir.

* Yukarıda yazılanlar yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir, lütfen kendi yatırım kararlarınızı bizzat kendiniz alınız.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Add a comment