Bitcoin (BTC) Yeniden Çekilmeye Başladı: Vadeli İşlemler, Önemli Bir Uyarı Veriyor

Bitcoin (BTC) Yeniden Çekilmeye Başladı: Vadeli İşlemler, Önemli Bir Uyarı Veriyor

Bitcoin
Haziran 18, 2021 tarafından kointas
9
Bitcoin (BTC) 42.000 dolar direncini kıramayıp yeniden burada oluşan tepki ile beraber 37.000 dolara çekildi. Bitcoin fiyatının bu düşüşünden çok grafikte oluşan bir sinyal yatırımcıların dikkatini çekti. Çok fazla görülmeyen ve “backwardation” olarak bilinen bir olayın sinyalleri şimdiden ortaya çıkmaya başladı. Bitcoin İçin Olumsuz Sinyaller Genellikle Bitcoin tabanlı vadeli işlem piyasalarında görülen bu sinyal, şu
Kripto-Para-Piyasasi-Kan-Agliyor-Uzmanlara-Gore-Dusus-Ne-Zaman.jpg

Bitcoin (BTC) 42.000 dolar direncini kıramayıp yeniden burada oluşan tepki ile beraber 37.000 dolara çekildi. Bitcoin fiyatının bu düşüşünden çok grafikte oluşan bir sinyal yatırımcıların dikkatini çekti. Çok fazla görülmeyen ve “backwardation” olarak bilinen bir olayın sinyalleri şimdiden ortaya çıkmaya başladı.

Bitcoin İçin Olumsuz Sinyaller

Genellikle Bitcoin tabanlı vadeli işlem piyasalarında görülen bu sinyal, şu an için 25 Haziran tarihine işaret ediyor. 1 aylık vadeli işlem sözleşmelerinin süresi 25 Haziran tarihinde bitiyor ve vadeli işlem yatırımcılarının şu an için sözleşmeyi uzatabilmek için daha fazla paraya ihtiyaç duyduğu görülüyor.

Vadeli işlem sözleşmeleri normal şartlarda sağlıklı piyasalarda %5 ila %15 arasında yıllık prim üzerinden işlem görür. Şu an ise bu oranın %2 ila %9 arasında olduğu ve piyasanın bir hayli sağlıksız konumda kaldığı görülüyor.

Short pozisyon açanlar özellikle yüksek kaldıraç oranı kullandığında görülebilen bu nadir durum, 17 Haziran tarihinden beri sinyal vermekte. Şu an için vadeli işlem piyasasındaki prim, spot piyasadaki fiyatın %1,7 üzerinde ve bunun yıllık oranı da %7’ye tekabül ediyor.

Bu durum, Bitcoin’in “backwardation” yaşamasına yetecek seviyelerde. Peki bu durum yaşandığında ne oluyor? Bu durumun devamında özellikle vadeli işlem sözleşmelerinin son gününde yatırımcıların ellerindeki kontratları ya satması ya da devam ettirmek için daha fazla ödeme yapması gerekiyor. Bu da tahmin edilebileceği gibi daha fazla satış baskısı yaşatıyor ve BTC’yi baskılıyor.

*Güncel durumdan bahsedilmiştir, ilerleyen süreçte şartlar değişebilir. Yatırım tavsiyesi değildir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Add a comment