Basel Komitesi, Bankaların Bitcoin Riskleri Konusunda Endişeli!

Basel Komitesi, Bankaların Bitcoin Riskleri Konusunda Endişeli!

Bitcoin
Haziran 10, 2021 tarafından kointas
20
Dünyanın bankacılık standartlarını belirleyen Basel Bankacılık Denetleme Komitesi daha önce finansal istikrar endişesi sebebiyle kripto paralar konusunda bankaları uyarmış ve gerekli adımları atmalarını söylemişti. Komite bugün yayınladığı bir duyuru ile bankaların kripto varlık risklerine ilişkin alınması gereken tedbirler hakkında bir ön teklif sunarak kamuoyunun görüşlerini sordu. Komite hazırladığı ön teklife ilişkin raporda, kripto para birimlerine
BIS-Inovasyon-Baskani-Benoit-Coeure-Bitcoini-BTC-Para-Birimi-Olarak.jpg

Dünyanın bankacılık standartlarını belirleyen Basel Bankacılık Denetleme Komitesi daha önce finansal istikrar endişesi sebebiyle kripto paralar konusunda bankaları uyarmış ve gerekli adımları atmalarını söylemişti.

Komite bugün yayınladığı bir duyuru ile bankaların kripto varlık risklerine ilişkin alınması gereken tedbirler hakkında bir ön teklif sunarak kamuoyunun görüşlerini sordu.

Komite hazırladığı ön teklife ilişkin raporda, kripto para birimlerine maruz kalan bankaların yüksek risklerini karşılamaları için daha katı sermaye gereksinimlerine tabi olmaları gerektiğini söyledi.

Raporda, bankaların kripto varlık maruziyetlerinin şuan da sınırlı olduğu ancak kripto varlıklara olan ilginin büyüme hızı nedeniyle tedbir alınması gerektiği vurgulandı.

“Bankaların kripto varlıklara maruz kalmaları şu anda sınırlı olsa da, kripto varlıklarda ve ilgili hizmetlerde devam eden büyüme ve yenilik, bazı bankaların artan ilgisiyle birleştiğinde, belirli bir ihtiyatlı muamelenin yokluğunda küresel finansal istikrar endişelerini ve bankacılık sistemine yönelik riskleri artırabilir.”

Raporda komitenin belirttiği riskler arasında piyasa ve kredi riski, dolandırıcılık riski, bilgisayar korsanlığı ve kara para aklama riski ile terörün finansmanı riski de yer alıyor.

Komite bankacılık alanındaki denetimlerin standart hale getirilmesini ve daha hızlı kararlar alınmasını hedefliyor.
Bu bağlamda Komite bankaların kripto paralarla ilgili işlemlerden görebileceği zararları sıfırlamak istiyor.

Basel Komitesi, bankaların daha riskli varlıklar üzerindeki risklerine ilişkin en katı standartlara uygun olarak yüzde 1.250’lik bir risk ağırlığı önerdi. Bu da, Bitcoin’de 100 dolarlık bir riskin minimum 100 dolarlık bir sermaye ihtiyacı ile karşılanacağı anlamına geliyor.

Komitenin teklifi ile Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere tüm kripto varlıklar, yeni ve daha yorucu bir rejime tabi olacak.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Add a comment