Altcoinler İçin Tehlike Çanları Çalıyor! – Bitcoin Hakimiyetinde Görülen Önemli Hareketler!

Altcoinler İçin Tehlike Çanları Çalıyor! – Bitcoin Hakimiyetinde Görülen Önemli Hareketler!

Bitcoin
Mayıs 22, 2021 tarafından kointas
20
Piyasada gelen FUD haberleriyle birlikte 30.000 dolar sınırına kadar gelen BTC, içinde bulunduğu durumla sürekli altcoinleri eziyor. Genel anlamda BTC’nin ilk 10 günlük 42.000 dolar sınırına kadar olan düşüşünde ayakta kalan bazı altcoinlerin de 30.000 dolara olan hızlı bir iğnede büyük bir düşüş yaşadığı görülüyor. Birçok yatırımcı, BTC hakimiyetinin düşmesiyle birlikte büyük bir altcoin boğası
2019-Yilinda-Bitcoin-BTC-Fiyatinda-Zirveyi-Ongoren-Sinyal-Yine-Gozuktu.jpg

Piyasada gelen FUD haberleriyle birlikte 30.000 dolar sınırına kadar gelen BTC, içinde bulunduğu durumla sürekli altcoinleri eziyor.

Genel anlamda BTC’nin ilk 10 günlük 42.000 dolar sınırına kadar olan düşüşünde ayakta kalan bazı altcoinlerin de 30.000 dolara olan hızlı bir iğnede büyük bir düşüş yaşadığı görülüyor. Birçok yatırımcı, BTC hakimiyetinin düşmesiyle birlikte büyük bir altcoin boğası beklentisiyle altcoinlere hücum etti. Ancak BTC’nin düşüşü bütün planları suya düşürdü.

Bazı analistler bu düşüşü tekniğe dayandırırken bazıları ise spekülatif haberlere dayandırıyor. Ancak bu analistler, BTC hakimiyetindeki yükselişleri ve geri dönüşü gözden kaçırıyor.

Bitcoin Hakimiyeti Yükselişe Geçti!

Sene başındaki 73 seviyelerinden bu yana bir düşüş trendinde olduğu görülen BTC hakimiyeti, 19 Mayıs BTC düşüşüyle birlikte harekete geçti.

Hakimiyette gelen bu hareket yatırımcıların aklına, altcoinlerdeki yükseliş hareketlerinin bitmiş olabileceği ve sahnenin BTC’ye kalacağı yönündeki düşünceleri getiriyor. Nitekim BTC hakimiyetinin daha önceki dönemlerde yaptığı hareketlerin de bu düşünceleri kanıtlar nitelikte olduğu gözlemleniyor.

Bitcoin (BTC) Hakimiyeti Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Günlük grafikte Ocak 2021’den bu yana %46’lık bir düşüş yaşayan BTC hakimiyeti, ilk dönüş sinyalini Nisan başından bu yana gelen düşüş trendini gösteren beyaz trend çizgisini kırmasıyla verdi. Bu düşüş trendini kıran ancak sonrasında Supertrend indikatörünün direncine takılan BTC hakimiyeti, beyaz çizgiye olan retestinden sonra bu direnci aştı.

Bu direnci aşması ve Supertrend indikatörünün yükseliş sinyali vermesiyle %46 seviyesini geçen BTC hakimiyetinin bir sonraki hedefinin 50 – 51.5 aralığı olduğu düşünülüyor. Ayrıca bu seviyelere denk gelen ve diğer düşüş trendini gösteren sarı çizginin de hakimiyete direnç uygulaması bekleniyor.

BTC hakimiyetiyle ilgili olarak kısaca yükseliş sinyallerinin geldiği ve piyasada yönün giderek BTC’ye döndüğü söylenebilir. Bu artışının BTC’nin düşüşüyle mi yoksa hızlı bir yükselişiyle mi olacağı ise tartışılır.

Altcoinlerin Umudu ETH/BTC Paritesi Kritik Destekte!

Piyasada altcoin yatırımcıları için önemli verilerden birincisi BTC hakimiyeti olurken ikinci önemli veri ise ETH/BTC paritesi oluyor.

Yukarıda bahsedilen nisan başından bu yana gelen BTC hakimiyetindeki düşüşün ETH/BTC paritesine ters orantılı bir şekilde işlediği görülüyor. Nitekim nisan ayı başında ETH/BTC paritesi için yükseliş sinyali veren Supertrend indikatörü fiyatın direnç seviyesinden satış baskısı yemesiyle düşüş sinyali vermeye başladı.

ETH/BTC Paritesi Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Yatırımcıların ellerindeki BTC’lerin altcoinlere dönüştürmesiyle ilgili bir bilgi sağladığı belirtilen bu paritenin düşüşü, altcoin yatırımcılarının BTC’ye yöneldiği şeklinde sinyaller veriyor. Bu düşüş için hem fiyatlama hareketlerinin fazla olduğu hem de fibonacci açısından önemli bir destek seviyesi olan 0.059 – 0.06 aralığı, altcoinler için hayati önem taşıyor.

Bu seviyenin altına inilmesiyle birlikte, BTC hakimiyetinde de artış olması ve altcoinlerin bu duruma negatif bir şekilde reaksiyon vermesi bekleniyor.

Son olarak yayın saati itibariyle 37.500 dolar üzerinden alıcı bulan BTC’nin beklenen hareketi aşağı yönlü yapması daha önceki büyük direnç seviyesi olan 20.000 doların gelmesine neden olabileceği gibi yukarı yönlü olması halinde ise yeni bir ATH gelebilir. İki durumda da sert bir hareket olursa altcoin yatırımcısının büyük bir darbe alması olası görünüyor.

* Yukarıda yazılanlar yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir, lütfen kendi yatırım kararlarınızı bizzat kendiniz alınız.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Add a comment